Kiedy ruszy bon turystyczny? Wiceminister podaje terminy

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Marek Kamieński o bonie turystycznym
Marek Kamieński o bonie turystycznymTVN24
wideo 2/8
TVN24Marek Kamieński o bonie turystycznym

Bon turystyczny ma zacząć działać w czasie tych wakacji. - Rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego od 31 lipca – zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Od 25 lipca ma ruszyć rejestracja firm.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wiceszef resortu rozwoju zaznaczył, że od 25 lipca będą mogli rejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS na liście podmiotów turystycznych przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny. - Lista ta będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej - wskazał Gut-Mostowy. Zapewnił, że pierwsze przelewy do przedsiębiorców turystycznych, którym klienci zapłacili za usługi bonem "nastąpią najpóźniej w ciągu 14 dni."

- Od 31 lipca rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie świadczenia – powiedział Gut-Mostowy. Wcześniej szefowa ZUS Gertruda Uścińska tłumaczyła, że na Platformie Usług Elektronicznych ZUS powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. - Bon turystyczny trzeba będzie aktywować, na przykład na kilka dni przed planowanymi wakacjami - mówiła.

- Trzeba będzie także podać lub uaktualnić dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Będzie tam także możliwość złożenia oświadczenia będącego podstawą przyznania dodatkowego bonu na dziecko z niepełnosprawnością. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS - tłumaczyła Uścińska.

Bon turystyczny 2020

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin z dziećmi, w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej do obsługi bonu.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę, 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy mieć profil na PUE. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Zarejestrowane firmy

Podmioty turystyczne zainteresowane przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogły zarejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS. Tam też będą miały dostęp do swoich rozliczeń.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. POT ma też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznych.

Płatności bonem mają być realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany sms-em.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości