Nowe świadczenie dla emerytów i rencistów z poparciem Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak wyglądają plany urlopowe Polaków?
Jak wyglądają plany urlopowe Polaków?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak wyglądają plany urlopowe Polaków?

Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Przepisy zakładają rozszerzenie kręgu uprawnionych do otrzymania świadczenia o grupę emerytów i rencistów. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 września tego roku.

Za głosowało 54 senatorów, wstrzymało się 43, nikt nie był przeciw. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zgłoszony przez grupę senatorów. Do reprezentowania senatorów w dalszych pracach został upoważniony senator Marek Borowski.

Zaproponowane przepisy rozszerzają bon turystyczny na emerytów i rencistów. "Rozszerzenie zakresu beneficjentów tego świadczenia stanowiłoby istotne finansowe wsparcie dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19 polskiej branży turystycznej – emeryci i renciści byliby bowiem uprawnieni do dokonywania płatności za pomocą tego bonu od dnia 1 września 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., a zatem w okresie zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne, oferowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Według szacunków autorów projektu, koszt realizacji płatności oszacowano na kwotę ok. 1,2 mld zł. Założono, że ze świadczenia skorzysta 2,25 mln (25 proc.) z 9 mln uprawnionych emerytów i rencistów.

Jak mówił senator Marek Borowski, uzasadniając projekt podczas pierwszego czytania, nie chodzi w niej o to, aby zwiększać i tak już duży ruch turystyczny w okresie wakacji, ale w tym okresie kiedy ten ruch słabnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł przysługuje rodzinom z dziećmi niezależnie od poziomu dochodów.

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Możliwość aktywowania bonu wystartowała 1 sierpnia 2020 roku.

Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł. Należy pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Bon można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości