TVN24 Biznes | Z kraju

Nawet pół miliona złotych z bonu turystycznego. ZUS zrobił pierwsze przelewy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb,
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznymTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał około 23 miliony złotych na konta przedsiębiorców, którzy zgłosili się do programu Polski Bon Turystyczny - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wsparcie otrzymało około 6 tysięcy podmiotów. Niektóre duże ośrodki otrzymały nawet ponad pół miliona złotych.

ZUS odpowiada za realizację płatności bonem na rzecz przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. "W środę przelaliśmy pierwszą transzę środków. Do 5,8 tysiąca podmiotów trafiło łącznie około 23 miliony złotych. Niektóre duże ośrodki otrzymały kwoty o wartości ponad 500 tysięcy złotych" - poinformowała, cytowana w komunikacie, szefowa ZUS.

Lista podmiotów, w których można zrealizować bon turystyczny, jest dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Korzystając ze specjalnej wyszukiwarki możemy sprawdzić podmioty, wpisując ich nazwę lub przeszukując listę po miejscowości planowanego odpoczynku. Lista podmiotów jest aktualizowana o godzinie 17.00 w dni robocze.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Najchętniej do Trójmiasta

Z danych Travelist.pl wynika, że Trójmiasto jest najpopularniejsze wśród beneficjentów bonu. Sześć z dziesięciu obiektów najchętniej rezerwowanych z bonem turystycznym mieści się w Gdańsku lub Sopocie. Poza tym klienci serwisu wybierają rodzinne hotele w innych częściach Wybrzeża (Niechorze, Ustka, Kołobrzeg), na Mazurach, w Szklarskiej Porębie, ale też w Krakowie, Wrocławiu czy Kazimierzu Dolnym.

"Nie sposób jednak wskazać ewidentnych hitów lata z bonem - pierwsza dwudziestka obiektów na liście to zaledwie 42 procent wszystkich rezerwacji z jego wykorzystaniem" - czytamy.

Z analizy Travelist.pl wynika, że liczba rezerwacji z bonem przekroczyła 1,5 tysiąca, przy czym aż jedna piąta została w całości opłacona środkami z bonu, czyli de facto nie doszłaby do skutku, gdyby nie dodatkowe środki z rządowego programu. Biorąc pod uwagę rezerwacje, w których minimum połowa wartości przypada na bon, wskaźnik ten rośnie do ponad 60 procent.

Jak dodano, zgodnie z badaniem zrealizowanym połowie lipca br., blisko 60 procent respondentów planowało zrealizować bon turystyczny w trakcie tegorocznych wakacji.

Badania przeprowadzono w połowie lipca na próbie ponad trzech tysięcy gości hotelowych korzystających z serwisu Travelist.pl.

Jak aktywować bon turystyczny - instrukcja
Jak aktywować bon turystyczny - instrukcjaYoutube / Elektroniczny ZUS

Bon turystyczny

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Autor:mb, kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości