Czy bonem można zapłacić za siebie i dzieci czy tylko za dzieci? Polska Organizacja Turystyczna wyjaśnia

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Marek Kamieński o bonie turystycznym
Marek Kamieński o bonie turystycznymTVN24
wideo 2/7
TVN24Marek Kamieński o bonie turystycznym

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci? Takie pytanie pojawiło się wśród najczęściej zadawanych na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Oto odpowiedź.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jeszcze w poniedziałek na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej widniał krótszy wpis, który mógł powodować niejasności.

"Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon" - wyjaśniała POT.

Teraz te wyjaśnienia zostały rozszerzone. "Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, gdy z usługi hotelarskiej korzysta lub w imprezie turystycznej uczestniczy dziecko, nawet gdy ze względu na jego wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność" - wyjaśnia POT.

"Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które bon przysługiwał" - dodaje organizacja.

Bon turystyczny

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę, 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy mieć profil na PUE. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Jak poinformował w poniedziałek wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, od 31 lipca rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego. Wcześniej, od 25 lipca, ma ruszyć rejestracja firm.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości