TVN24 Biznes | Z kraju

Pierwszy pełny tydzień z bonem turystycznym. Pękła kolejna granica

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznymTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym

Liczba aktywowanych bonów turystycznych przekroczyła pół miliona - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich łączna wartość to 429 milionów złotych.

Ubiegły tydzień był pierwszym, pełnym tygodniem od momentu uruchomienia programu Polski Bon Turystyczny, które nastąpiło 1 sierpnia. ZUS poinformował we wpisie na Twitterze, że beneficjenci programu wykonali do tej pory 50 tysięcy płatności bonami na łączną kwotę 36 milionów złotych.

Należy pamiętać, że bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

Bon turystyczny 500 plus jest na PUE ZUS. "Jeśli jesteś osobą uprawnioną, zaloguj się na swój profil na PUE ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę 'Ogólny' i przejdź do zakładki 'Polski Bon Turystyczny', a następnie 'Mój bon'" - wyjaśniała wcześniej Polska Organizacja Turystyczna. Profil na PUE ZUS można założyć przez bankowość elektroniczną, przez profil zaufany, przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź podczas wizyty w placówce ZUS.

Podczas aktywowania bonu zostaniemy poproszeni o aktualny e-mail i numer telefonu komórkowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Lista podmiotów

Polska Organizacja Turystyczna udostępniła specjalną wyszukiwarkę, za pomocą której można sprawdzić, czy w danym obiekcie można zrealizować płatność za pomocą bonu. Podmioty turystyczne można znaleźć, wpisując uprzednio ich nazwę lub przeszukując listę po miejscowości planowanego odpoczynku.

Lista podmiotów jest aktualizowana o godzinie 17.00 w dni robocze.

Do tej pory, według ZUS, zgłosiło się ponad 13,6 tysiąca podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć usługi w ramach bonu.

Bon turystyczny 500 plus

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości