TVN24 Biznes | Z kraju

Bon turystyczny wszedł w życie. Branża wskazuje mankamenty

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Jak będzie można skorzystać z bonu turystycznego?
wideo 2/4
Jak będzie można skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny 500 plus tylko dla dzieci oznacza, że skorzystają na nim jedynie tanie miejsca noclegowe w okresie wakacji i ferii - ocenił prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę.

Szef Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wskazał, że stan rezerwacji pokoi poniżej 40 procent w lipcu br. zgłosiło 70 procent hoteli. - Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy sierpnia i września, kiedy rezerwacje poniżej tego progu zadeklarowało odpowiednio 84 i 93 procent ankietowanych obiektów, dlatego dla branży hotelarskiej tak ważne jest każde działanie pobudzające popyt na usługi noclegowe - ocenił.

Zdaniem Węgłowskiego, takim wsparciem mogłyby być bony turystyczne, które będą wykorzystane między innymi na "opłacenie" zakwaterowania w obiektach hotelarskich zarejestrowanych w katalogu bazy turystycznej.

BON TURYSTYCZNY 500 PLUS. ODPOWIEDZI NA NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA >>>

Bon turystyczny 500 plus

Jak zauważył, z szacowanej na około 3 miliardy złotych wartości programu bonów, część dotyczyć będzie noclegów, głównie w taniej bazie wypoczynkowej, z reguły położonej w regionach turystycznych. - Przeciętnego Kowalskiego podróżującego z dziećmi nie będzie stać na skorzystanie z hoteli średniej i wyższej kategorii. Nie zarobią także obiekty, które są nastawione na obsługę gości z segmentu biznesowego. Program bonów nie pomoże też hotelom miejskim, które ucierpiały najbardziej, a wiele z nich nadal pozostaje zamkniętych - ocenił. - Innym mankamentem programu bonów jest to, że finansując wypoczynek dzieci i młodzieży wspomagają ruch turystyczny z nim związany głównie w czasie wakacji i ferii szkolnych, kiedy obiekty wypoczynkowe i tak mają względnie dobre obłożenie - dodał. Szef IGHP zaznaczył, że umożliwienie skorzystania z bonów emerytom i rencistom niewątpliwie przyczyniłoby się do poszerzenia okresów korzystania z obiektów hotelarskich poza szczytem wakacyjnym.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym w piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy weszły w życie w sobotę. Nie oznacza to jednak, że już teraz możemy skorzystać z nowego świadczenia. Minister rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od 2003 roku reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej. Jest największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej - czytamy na stronie Izby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP