TVN24 Biznes | Z kraju

Dodatkowe 500 plus na każde dziecko. "Chcemy, żeby program wszedł w życie jeszcze w te wakacje"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Duda: 500 złotych na każde dziecko na potrzeby wypoczynku
Duda: 500 złotych na każde dziecko na potrzeby wypoczynkuTVN24
wideo 2/6
TVN24Duda: 500 złotych na każde dziecko na potrzeby wypoczynku

Szczegóły dotyczące bonu turystycznego przedstawimy w tym tygodniu - powiedział w poniedziałek Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy. To nie będzie gotówka, tylko środki, które będzie można wykorzystać w Polsce, w polskich firmach turystycznych - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

O bon turystyczny Bielan był pytany w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia.

"Program adresowany do rodzin"

- Szczegóły zostaną ujawnione w tym tygodniu, w ciągu najbliższych dni - zapowiedział europoseł.

- Chcemy, żeby program wszedł w życie jeszcze w te wakacje. Wiemy, że mamy początek czerwca, ale zrobimy wszystko, żeby cały proces decyzyjny, a później legislacyjny, czyli prace parlamentu, trwały jak najszybciej - dodał. Zaznaczył, że nie może odpowiadać za prace Senatu.

- To będzie program adresowany do rodzin z dziećmi, bo środki będą dystrybuowane analogicznie do programu 500 plus, czyli wszystkie osoby, które posiadają dzieci będą mogły z tego bonu skorzystać - zapowiedział Bielan.

Dopytywany, czy będzie jakiś próg dochodowy, odpowiedział: "Chcielibyśmy, żeby to był program skierowany dla wszystkich dzieci".

- Oczywiście beneficjentem tego programu będzie polska branża turystyczna, bo te środki to nie będzie gotówka; to będą środki, które będzie można wykorzystać w Polsce, w polskich firmach turystycznych, w hotelach, w całym biznesie turystycznym, który przeżywa olbrzymie kłopoty ze względu na konieczność wprowadzenia po stanie epidemii rozmaitych ograniczeń w funkcjonowaniu tej branży - zaznaczył.

Bielan podkreślił, że branża turystyczna była jedną z tych, która najmocniej ucierpiały w wyniku epidemii. - Tym rozwiązaniem chcemy również polskiej branży turystycznej pomóc - dodał.

Kiedy ustawa trafi do Sejmu?

- Sejm najprawdopodobniej zbierze się 19 czerwca, możliwe że wówczas pod obrady zostanie wprowadzony projekt ustawy dotyczącej bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko - poinformował w poniedziałek szef parlamentarnego klubu PiS Ryszard Terlecki.

Terlecki pytany w poniedziałek w Radiu Kraków o tę zmianę i czy była ona uzgodniona z rządem odparł, że "z pewnością".

- Nie potrafię odpowiedzieć dokładnie, jakie były motywy tej decyzji, ale myślę, że jak mówimy o bonie, który ma wesprzeć całą branżę turystyczną, to trwają jeszcze na ten temat dyskusje. Natomiast kampania ma swoje wymagania, trzeba jakoś zareagować, czy przynajmniej część tego programu przedstawić już teraz. Pan prezydent zapowiada bon, który dostanie każde dziecko. Zobaczymy, co będzie z resztą tego projektu. Sam jestem ciekaw - powiedział szef klubu PiS.

Bon turystyczny

Uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego zapowiedział w sobotę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że o szczegółach tego programu będzie mówił w kolejnych dniach, ale rozwiązanie jest już praktycznie gotowe.

W połowie maja wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała utworzenie bonu turystycznego, czyli dopłaty do wakacji spędzonych w Polsce. Nad wprowadzeniem bonu turystycznego od kilku tygodni pracuje Ministerstwo Rozwoju.

Wcześniej zapowiadano, że wartość bonu będzie wynosić tysiąc złotych. Miały go otrzymać wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które otrzymują pensje do wysokości zarobków średniej krajowej, czyli około 5200 złotych brutto.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości