Kto i jak skorzysta z bonu turystycznego? Branża ma pewne obawy

Autor:
kris
Źródło:
TVN24
Kto będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?
Kto będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?TVN24
wideo 2/4
TVN24Kto będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?

Turystyka to branża, która została bardzo mocno dotknięta przez pandemię. Jednym z kół ratunkowych ma być bon turystyczny. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać i w jaki sposób.

Nad wprowadzeniem bonu turystycznego pracuje Ministerstwo Rozwoju. Do tej pory nie opublikowano jednak projektu w tej sprawie.

Z informacji przekazanych przez przedstawicieli resortu wynika jednak, że z nowego świadczenia nie skorzystają wszyscy. Zgodnie z propozycją MR bon o wartości 1000 zł otrzymają wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które otrzymują pensję niższą niż średnia krajowa, czyli poniżej około 5200 złotych brutto.

Bon turystyczny - dla kogo?TVN24

BON TURYSTYCZNY - PIĘĆ RZECZY, KTÓRE WIEMY >>>

Obawy pracodawców

Bon w 10 procentach ma zostać sfinansowany przez pracodawców. Pozostałe 90 procent ma popłynąć z budżetu państwa. Z programu ma skorzystać około 60 procent pracowników.

Założenia programu 1000 plus krytykuje Konfederacja Lewiatan. - Bon turystyczny będzie kolejnym obciążeniem zwiększającym koszty zatrudnienia pracowników - podkreślił Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Lewiatana.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak będziemy korzystać z bonu turystycznego?

Bon będzie można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski. Ma być w formie karty elektronicznej - prepaidowej. Dla wielu właścicieli pensjonatów może to być problem, bo z bonu będzie można skorzystać tylko w obiektach wyposażonych w terminale.

A zapłacić będzie można nie tylko za nocleg, ale też inne usługi turystyczne - na przykład za spływ kajakowy czy za wejście do aquaparku.

Bon turystyczny - jak korzystać?TVN24

Jak bon wpłynie na branżę turystyczną?

Przedsiębiorcy uważają, że bon ma szansę wpłynąć na branżę turystyczną. - Jeśli to będzie miało taką skalę, jak słyszymy od rządu, że 7 milionów osób będzie mogło z tego skorzystać, to będzie to miało istotny wpływ na branżę turystyczną - powiedział na antenie TVN24 Bartłomiej Bryjak z Willi Basieńka w Zakopanem.

- Trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądać w praktyce, bo nie znamy szczegółów. Obawiamy się, czy nie będzie nadmiernej biurokracji związanej z tym bonem, bo nie wszystkie obiekty mają terminale płatnicze, które mają być niezbędne do obsługi tych bonów - dodał.

Właściciele pensjonatów o bonie turystycznym
Właściciele pensjonatów o bonie turystycznymTVN24

To, jak będzie wyglądać sezon urlopowy w tym roku, wciąż pozostaje zagadką. W 2019 roku na wakacje wyjechało około 20 milionów Polaków, z czego połowa spędzała je w kraju, a druga połowa - za granicą.

Wakacje w 2019 rokuTVN24

Autor:kris

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości