Dużo niewiadomych w sprawie bonu turystycznego. "Zmienia się koncepcja"

Autor:
kris
Źródło:
Radio Kraków, PAP
Rzecznik rządu o bonie turystycznym
Rzecznik rządu o bonie turystycznymRadio Plus
wideo 2/4
Radio PlusRzecznik rządu o bonie turystycznym

Ministerstwo Rozwoju wciąż pracuje nad bonem, który miałby być przeznaczony na wydatki związane z wakacyjnym wyjazdem. Według wiceszefa resortu Andrzeja Guta-Mostowego wprowadzenia takiego rozwiązania należy spodziewać się w wakacje. Projekt ma zostać przedstawiony w "najbliższych dniach".

Bon turystyczny w wysokości 1 tys. zł to rozwiązanie, które miało wesprzeć lokalną branżę turystyczną. O tym, na jakim etapie są prace nad projektem mówił w czwartek w Radiu Kraków wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

- Od rana do wieczora codziennie pracujemy. Zmienia się koncepcja. Mogę zadeklarować, że bon turystyczny na 90 procent będzie przedstawiony w najbliższych dniach. W stosunku do wcześniejszych doniesień dotyczących grupy beneficjentów i jego realizacji, jest to wielkie wyzwanie. W ciągu kilku tygodni do kilku milionów osób trafi takie uprawnienie. W ciągu najbliższych dni będzie ostateczna wersja. Ogłoszą to jednak zapewne inne osoby - stwierdził wiceminister.

Nie chciał jednak powiedzieć do kogo konkretnie trafi bon. - Obiecaliśmy sobie wzajemnie, że do momentu zakończenia prac, nie będziemy komentować. Wersje się zmieniają - powiedział. Dodał jednak, że "nie ma możliwości, żeby 30 milionów Polaków dostało bon".

Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli resortu w ostatnich tygodniach wynika, że z nowego świadczenia nie skorzystają wszyscy. Zgodnie z wcześniejszą propozycją MR, bon miałyby otrzymać wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które otrzymują pensje do wysokości zarobków średniej krajowej, czyli około 5200 złotych brutto.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do wicepremier Jadwigi Emilewicz postulował, że bony turystyczne powinni dostać wszyscy Polacy, niezależenie od dochodu. Zaproponował też proporcjonalne zmniejszenie wartości pojedynczego bonu.

Kiedy będzie dostępny bon turystyczny? Wiceminister powiedział, że "w trakcie wakacji". Na pytanie, czy będzie to lipiec-sierpień odpowiedział: "Raczej tak".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Szczegóły w przyszłym tygodniu

W piątek rzecznik rządu Piotr Mueller zapewniał, że dodatkowa pomoc zostanie niebawem skierowana do branży turystycznej. - Prowadzimy ostatnie analizy dotyczące tego, jaka formuła pomocy dla branży turystycznej będzie najlepsza. W tej chwili nie wykluczamy żadnego wariantu" - stwierdził w Polsat News. Dodał, że na razie nie może powiedzieć, czy pomoc przybierze formę bonu turystycznego w wysokości 1 tys. zł. - Mogę odpowiedzieć jasno, że będzie pomoc dla branży turystycznej, skierowana do tej branży czy to za pośrednictwem bonu czy za pośrednictwem innych mechanizmów. Ta decyzja przed nami - podkreślił Mueller. Zapowiedział też, że szczegóły zostaną przedstawione prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

BON TURYSTYCZNY. PIĘĆ RZECZY, KTÓRE WIEMY

Autor:kris

Źródło: Radio Kraków, PAP

Pozostałe wiadomości