Nowy rekord w lotach przez Atlantyk

Z kraju

Boeing napędzany biopaliwem przeleciał z Chin do Stanów ZjednoczonychTVN24 BiS
wideo 2/5

53 minuty przed zaplanowanym czasem wylądowali pasażerowie linii Norwegian, którzy podróżowali z Nowego Jorku do Londynu. Szczęśliwcy, lecąc dokładnie 5 godzin i 13 minut, byli świadkami pobicia rekordu najszybszego lotu transatlantyckiego samolotem poddźwiękowym.

Rekordowy lot odbył się 15 stycznia Boeingiem 787-9 Dreamliner należącym do linii lotniczych Norwegian. Jak zauważa Bloomberg, piloci i pasażerowie zawdzięczają szybki lot głównie lepszym niż się spodziewano warunkom atmosferycznym.

Dzięki sprzyjającemu wiatrowi Boeing osiągał prędkość nawet 1249 km/h. Z lotniska im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku do London Gatwick Dreamliner przewiózł 284 pasażerów.

- Byliśmy w powietrzu nieco ponad pięć godzin. Gdyby nie turbulencje, moglibyśmy wylądować nawet szybciej - powiedział kapitan lotu Harold van Dam w wydanym oświadczeniu.

Poprzedni rekord został ustanowiony w 2015 roku przez samolot linii British Airways. Piloci norweskiego Dreamlinera pobili najlepszy do niedawna czas o dokładnie 3 minuty.

Samoloty ponaddźwiękowe

Jednak Bloomberg wspomina, że oba te przeloty mają się nijak do rekordów, które na trasach transatlantyckich biły słynne samoloty Concorde.

Odległość z Europy do USA pokonywały w około 3,5 godz. Jednak ze względu na niską opłacalność ekonomiczną oraz małą liczbę pasażerów w 2003 roku Concorde wycofano ze służby.

Autor: ps//dap / Źródło: Bloomber, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Norwegian