"Wizyta Trumpa jest wielką szansą dla polskiej gospodarki"

Z kraju


Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa jest wielką szansą dla polskiej gospodarki - ocenił w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wyraził nadzieję, że wizyta zacieśni relacje nie tylko polsko-amerykańskie, ale również wpłynie na współpracę UE ze Stanami Zjednoczonymi.

- Warto zwróci uwagę, że będzie to bardzo ważna wizyta, bo tutaj w Warszawie odbędzie się jego (prezydenta Trumpa) pierwsze europejskie wystąpienie. Zresztą sama administracja amerykańska podkreśla, że ma to być jedno z bardziej wymownych i istotnych wystąpień prezydenta Donalda Trumpa w trakcie wizyty w Europie - mówił dziennikarzom w Sejmie Bochenek.

Wielka szansa

- Wierzymy, że ta wizyta jest wielką szansą dla polskiej gospodarki, dla polskich przedsiębiorców i do tego, by zacieśniać nasze relacje, nie tylko w kontekście bilateralnym polsko-amerykańskim, ale również w kontekście współpracy całej Unii Europejskiej i gospodarki amerykańskiej - dodał rzecznik rządu.

W czasie wizyty w Warszawie Trump ma promować dostawy amerykańskiego LNG dla Europy Środkowo-Wschodniej. Przed kilkoma dniami Trump zapowiedział, że USA będą masowo eksportowały surowce energetyczne na cały świat.

Europa Środkowo-Wschodnia jest zależna od rosyjskich dostaw gazu. Po tym jak Rosja w 2006 i 2009 roku czasowo odcinała dopływ gazu, państwa regionu chcą dywersyfikować źródła dostaw tego surowca, a jednym z możliwych eksporterów LNG są USA. Jednocześnie Stany Zjednoczone od lat starają się zwiększyć eksport LNG. Administracja Trumpa widzi w tym możliwość zmniejszenia deficytu handlowego w relacjach z innymi państwami i ożywienie amerykańskiej gospodarki. Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Warszawy w środę wieczorem. W czwartek amerykański przywódca spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich, które ma być wystąpieniem programowym. Trump będzie też gościem szczytu Trójmorza, na którym spotka się z liderami 12 państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. Po wizycie w Warszawie Trump uda się do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G20.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Raporty: