Z kraju

Rząd zamrozi opłaty za wodę. "Nie będzie żadnych podwyżek"

Z kraju

Wikipedia | 247homerescueBochenek: nie będzie podwyżek opłat za wodę

- Nie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców; będą obowiązywać opłaty takie jak w 2016 roku - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zaznaczył, że to "osobista decyzja pani premier". Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto m.in. projekt Prawa wodnego.

- Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. - zarówno te dotyczące przedsiębiorców, jak i konsumentów - powiedział Bochenek.

Nowe prawo wodne

O obawach dotyczących wzrostu opłat za wodę stało się głośno pod koniec września. Alarm podnieśli częstochowscy radni, którzy przestrzegali, że wprowadzenie w życie nowego Prawa wodnego będzie prowadzić do drastycznego wzrostu stawek i opłat za wodę.

Samorządowcy z Częstochowy zwrócili się do rządu i parlamentu o zmiany w projekcie. Argumentowali, że wydatki na wodę mogą okazać się dla rodzin i firm jednym z największych obciążeń finansowych w budżetach. Zmiany przepisów mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Także śląski sejmik zaapelował w poniedziałek do rządu o wycofanie się z nowelizacji Prawa wodnego. Proponowane zmiany będą skutkowały 20-procentowym wzrostem cen wody, co negatywnie wpłynie na wiele dziedzin życia mieszkańców i gospodarkę – argumentowali radni sejmiku.

Projektowane przepisy nowego Prawa wodnego wdrażać mają do polskiego prawa przepisy unijne – art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), który mówi o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Bez implementacji tego artykułu nie będzie się można starać o fundusze unijne np. na infrastrukturę przeciwpowodziową.

Zobacz: Opłaty za prąd i wodę mogły wzrosnąć nawet o 20 proc. (Film z 28.09.2016)

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | 247homerescue

Pozostałe wiadomości