TVN24 Biznes | Z kraju

Blokady dróg w kilku województwach. Sprawdź, gdzie są utrudnienia

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Protest rolników i blokady dróg. Relacja Konrada Borusiewicza
Protest rolników i blokady dróg. Relacja Konrada Borusiewicza TVN24
wideo 2/4
TVN24 Protest rolników i blokady dróg. Relacja Konrada Borusiewicza

AGROunia we wtorek rozpoczęła blokady na kilku drogach w Polsce. Nawet 48-godzinne strajki zaplanowano w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim, na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Wielkopolsce. AGROunia domaga się od rządu rozpoczęcia rozmów z rolnikami. Poniżej podajemy listę miejsc, w których należy spodziewać się utrudnień.

Lider AGROunii Michał Kołodziejczak mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej przed Sejmem, że nie da się dzisiejszych problemów polskiej wsi rozwiązać przedstawieniem dwóch, trzech czy nawet pięciu postulatów. - Mamy i zaprezentujemy 21 punktów już w trakcie blokad, jeżeli rząd nie odezwie się wcześniej, na temat których chcemy rozpocząć rozmowy z rządem i rozwiązać problemy polskiej wsi - podkreślił.

Kołodziejczak mówił, że celem są rozmowy dwustronne: AGROunia - rząd, polscy rolnicy - polscy politycy. Zapowiedział, że strajki będą się odbywały do skutku.

Protest rolników. Blokady dróg - mapa

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Blokady rolnikówTVN24

AGROunia - strajki

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że we wrześniu przedstawiony zostanie Polski Ład dla rolnictwa. Odniósł się również do organizowanych strajków. - Na blokady dróg, które uniemożliwiają normalne życie mieszkańców, oczywiście nie możemy się godzić i będę prosił ministra spraw wewnętrznych i administracji o zdecydowaną reakcję - powiedział szef rządu w ubiegły wtorek.

Ok. 30 maszyn rolniczych i mniej więcej 60 do 70 osób blokuje we wtorek od rana drogę krajową nr 12 w Srocku w powiecie piotrkowskim (woj. łódzkie). Właśnie okolice Piotrkowa Trybunalskiego są uważane za największy zaplecze hodowli trzody chlewnej w Polsce, a blokada w Srocku jest kolejnym protestem przeciwko - jak podkreślają manifestanci - "próbie niszczenia polskiego rolnictwa, w szczególności hodowli świń podczas epidemii ASF".

W województwie małopolskim rolnicy blokują dk79 w miejscowości Wawrzeńczyce w powiecie krakowskim. Na dk94 ruch utrudniała kolumna pojazdów rolniczych między Targowiskiem i Brzeskiem. Według zapowiedzi uczestników, blokada drogi w Wawrzeńczycach potrwa do środy rano. Zgromadziło się tam około 100 rolników, którzy po obydwu stronach drogi zatrzymali swoje traktory i maszyny rolnicze. Pozostawiono tzw. korytarz bezpieczeństwa przy osi jezdni. Protestujący zgodzili się również na przepuszczanie busów oraz autobusów. Na miejscu tworzą się niewielkie zatory, bo większość kierowców wiedziała o planowanej blokadzie i wybrała inne trasy. Ruchem kieruje policja, która już wcześniej prosiła kierujących o zaplanowanie alternatywnej trasy lub kierowanie się na wytyczone objazdy.

Na Lubelszczyźnie w Wólce Zastawskiej dk 76 blokuje kilkanaście ciągników rolniczych. Sierż. sztab. Maciej Zdunek z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie poinformował, że zgromadzenie rolników odbywa się bez zakłóceń, a kierowcy kierowani są na objazdy. Koordynator protestu w tym miejscu Jarosław Wojtaszek z Agrounii przekazał, że na miejscu zgromadzili się rolnicy z powiatu łukowskiego, siedleckiego, ryckiego, głównie producenci mleka.

W Radzyniu Podlaskim zablokowana jest dk 19 na wysokości skrzyżowania z drogą dk 63 w kierunku Sławatycz. Jak poinformował aspirant Piotr Mucha, oficer prasowy radzyńskiej komendy powiatowej na miejscu jest około 30 ciągników rolniczych, droga jest całkowicie zablokowana. Wyznaczono objazdy.

Około dwudziestu pojazdów, głównie traktorów, zablokowało we wtorek rano rondo Pobitno i rondo Kuronia w Rzeszowie oraz łączącą je al. Żołnierzy Pierwszej Armii Wojska Polskiego. Traktory, niektóre z przyczepami, oraz kilka samochodów dostawczych stanęły we wtorek o 9 rano na dwóch rzeszowskich rondach oraz na łączącej je trasie, blokując ruch. Na rondo Pobitno przyjechał także wóz drabiniasty z sianem, na którym ułożono symboliczną trumnę z napisem "śmierć polskiego rolnictwa". Wśród pojazdów stoi także około dwudziestu osób. Na trawniku wewnątrz ronda rozbitych zostało kilka namiotów.

W woj. kujawsko-pomorskim 24-godzinny protest zorganizowano na drodze krajowej nr 5 w Kołaczkowie koło Szubina. Trasę zablokowało około 20 ciągników, w tym część z przyczepami. Akcja AgroUnii nie spowodowała korków w miejscu protestu, bowiem policja wytyczyła objazdy. Przewodniczący zgromadzenia Michał Szwędrowski w obecności uczestników protestu i dziennikarzy odczytał postulaty, podkreślając, że sytuacja rolników ciągle pogarsza się z powodu m.in. rosnących kosztów produkcji i spadku cen skupu. Dodał, że ciągniki blokujące drogę w większości są własnością banków, bo zostały kupione z kredyty i jak tak dalej pójdzie to rolnicy nie będą mieli na spłatę rat.

W Wielkopolsce w miejscowości Nowe Miasto nad Wartą demonstrujący zajęli pasy dk 11 przy moście nad Wartą. Pikietę zabezpiecza policja, która kieruje kierowców na objazdy. Współorganizator protestu Filip Pawlik ocenił w rozmowie z PAP, że do południa w Nowym Mieście zebrało się około 100 rolników, którzy wykorzystali do pikiety około 50 ciągników i maszyn rolniczych.

AGROunia zamieściła na swojej stronie na Facebooku listę z miejscami, w których zaplanowano blokady w dniach 24 i 25 sierpnia.

Województwo kujawsko-pomorskie:

1) Miejsce: Kołaczkowo DK5, E261

Data: 24.08.2021, godzina: 8.00

Czas: blokada drogi 24 godziny

2) Miejsce: Brodnica, skrzyżowanie DK15

Data: 25.08.2021, godzina 9.00

Czas: blokada do 20.00

Województwo lubelskie:

1) Miejsce: Radzyń Podlaski, DK19 na wysokości skrzyżowania z droga DK63 w kierunku Sławatycz

Data: 24.08.2021, godzina 8.00

Czas: blokada 48 godzin

2) Miejsce: Wólka Zastawska, droga nr 76

Data: 24.08.2021, godzina 8.00

Czas: blokada 48 godzin

Województwo małopolskie:

1) Miejsce: Wawrzeńczyce, 322 km droga 79

Data: 24.08.2021, godzina 8.00

Czas: blokada 24 godziny

2) Przejazd traktorów: DK 94, Brzesko, Bochnia, Targowisko

Data: 24.08.2021, godzina 8.00

Województwo wielkopolskie:

1) Miejsce: Nowe Miasto nad Wartą, droga nr 11

Data: 24.08.2021, godzina 9.00

Czas: blokada 48 godzin

2) Przejazd traktorów DK25 Kalisz - Ostrów, miejscowość Ociąż

Data: 25.08.2021, godzina 9.30

3) Miejsce: powiat kępiński, miejscowość Rzetnia, DK11

Data: 25.08.2021, godzina 9.00

Czas: blokada 24 godziny

4) Przejazd traktorów: trasa od Ujścia do Piły, DK 11

Data: 25.08 godzina 12.00

Województwo mazowieckie:

1) Miejsce: Kuznocin koło Sochaczewa, skrzyżowanie DK50 i DK 92

Data: 24.08.2021, godzina 10.00

Czas: blokada 24 godziny

2) Miejsce: Kozietuły, zakład przetwórczy (godz. 9-10), później - blokada DK50 na wysokości Czaplinka

Data: 25.08.2021, godzina 9.00

Czas: blokada 24 godziny

Województwo podkarpackie:

1) Miejsce: Rzeszów, droga DK97 aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego na odcinku pomiędzy rondem Pobitno a rondem Jacka Kuronia

Data: 24.08.2021, godzina 9.00

Czas: blokada 24 godziny

Województwo łódzkie:

1) Miejsce: Srock rynek

Data: 24.08.2021, godzina 8.00

Czas: blokada 48 godzin

Michał Kołodziejczak o protestach na drogach
Michał Kołodziejczak o protestach na drogach

AGROunia

AGROunia to ruch rolniczy i organizacja, której liderem i założycielem jest Michał Kołodziejczak. Poinformował on niedawno Polską Agencję Prasową, że został złożony wniosek o rejestrację AGROunii jako partii politycznej.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości