Dymisja w Tauronie. Prezes Grupy pokieruje blokiem w Jaworznie

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Łukasz Horbacz o problemach z dostępnością węgla w Polsce i embargu na węgiel z Rosji
Łukasz Horbacz o problemach z dostępnością węgla w Polsce i embargu na węgiel z RosjiTVN24
wideo 2/6
TVN24Łukasz Horbacz o problemach z dostępnością węgla w Polsce i embargu na węgiel z Rosji

Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek będzie jednocześnie kierował zarządem spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) - poinformowano we wtorek. Oznacza to, że z tym stanowiskiem pożegnał się Sebastian Gola. Nowe Jaworzno Grupa Tauron odpowiada za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Wcześniej pojawiły się informacje o problemach z działaniem jednostki.

W miniony piątek Tauron poinformował o podpisaniu przez spółkę NJGT oraz firmę Rafako, czyli wykonawcę bloku, mowy mediacyjnej, na podstawie której zostanie złożony wniosek o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną. Celem negocjacji będzie wypracowanie optymalnego harmonogramu zakończenia okresu strojeń, testów i optymalizacji bloku, który w ubiegłym roku został wyłączony z powodu usterek. Ponownie włączono go w kwietniu 2022 roku, a tzw. okres przejściowy miał trwać do końca października br.

Teraz strony będą negocjować nowy harmonogram zakończenia okresu przejściowego.

Prezes Grupy Tauron pokieruje blokiem w Jaworznie

"Bezpośrednie zarządzanie spółką odpowiedzialną za eksploatację bloku o mocy 910 MW usprawni procesy decyzyjne tak w kontekście realizowanych testów i strojeń bloku w okresie przejściowym, jak i prowadzenia mediacji przed Prokuratorią Generalną" - powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron. W jego ocenie "przy obecnej strukturze Grupy Tauron i podziale kompetencyjnym, jednoczesne kierowanie pracami zarządów spółki centralnej i spółki prowadzącej blok poprawi również koordynację w zakresie zapewnienia paliwa węglowego dla jednostki".

Według jego zapewnień, blok dysponuje odpowiednimi zapasami węgla. "Naszym celem na najbliższe miesiące jest sprawne przeprowadzenie negocjacji z Rafako, a co za tym idzie wypracowanie optymalnego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego tej kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jednostki" - podkreślił Szczeszek. Jak przypomniał, blok z pełną mocą może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając 2,5 mln ton węgla.

W komunikacie spółki zapewniono, że szef Grupy Tauron "dysponuje wszystkimi uprawnieniami do prowadzenia bloku".

Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron powstała poprzez wydzielenie z Tauron Wytwarzanie S.A. Wydzielona została część przedsiębiorstwa związana z przygotowaniem, budową i działalnością nowego bloku o mocy 910 MW, który powstał na terenie Elektrowni Jaworzno​. Dotychczas prezesem NJGT był Sebastian Gola.

Elektrownia Jaworznomedia.tauron.pl

Blok nie wytwarza energii

Obecnie blok w Jaworznie nie wytwarza energii. Portal Onet napisał w poniedziałek, że "w Elektrowni Nowe Jaworzno, jednej z największych w Polsce, doszło do awarii najnowszego bloku węglowego". "Do awarii doszło w sobotę, a więc zaledwie kilkadziesiąt godzin po naszej publikacji. Przyczyną zdarzenia ma być uszkodzenie odżużlacza. Wybudowany niedawno blok nie produkuje więc energii" - napisał Onet.

W odpowiedzi na artykuł, Tauron opublikował oświadczenie, w którym przekazał, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Według zapewnień spółki ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu.

Odżużlacze należą do strategicznych urządzeń w instalacjach energetycznych. Służą do wygarniania wypalonych w procesie produkcji energii miałów węglowych. Następuje schłodzenie wypadającego z kotła rozżarzonego żużla, który następnie jest kruszony i transportowany na składowisko.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 roku. W czerwcu ubiegłego roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 roku, co jednak nie doszło do skutku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: media.tauron.pl

Pozostałe wiadomości