Blisko sześć milionów złotych z jednego procenta podatku dla Fundacji TVN

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN o Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży
Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN o Centrum Psychiatrii dla Dzieci i MłodzieżyTVN24
wideo 2/8
TVN24Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN o Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

Fundacja TVN otrzymała niemal sześć milionów złotych od osób indywidualnych w ramach akcji przekazywania jednego procenta podatku. Jest to najwyższa od 10 lat kwota uzyskana przez fundację. Zebrane pieniądze pomogą w realizacji kluczowego projektu Fundacji TVN – budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

- Jestem ogromnie wzruszona rekordową skalą okazanego Fundacji TVN wsparcia. 1 proc. podatku to kwota, która może wydawać się niewielka, ale ofiarowana przez dziesiątki tysięcy ludzi wielkiego serca robi ogromne wrażenie. Dodatkowe 6 mln złotych zebrane w ten sposób zasili fundusz naszego najważniejszego projektu, jakim jest obecnie budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka. To ważne, że jako społeczeństwo widzimy, że problem psychiatrii dziecięcej jest palący. W imieniu zespołu Fundacji TVN bardzo dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają – także ofiarowując nam 1 proc. swojego podatku – podkreśla Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN.

Centrum Psychiatrii Dzieci i MłodzieżyCezary Piwowarski/TVN

W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży – zdaniem ekspertów blisko 9 proc. z nich wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. W prawie 40-milionowym kraju pomoc świadczy zaledwie około 450 psychiatrów dziecięcych. W odpowiedzi na ten problem w 2020 roku Fundacja TVN postanowiła zainicjować budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka.

Będzie to pierwsze tego typu centrum lecznicze w Polsce dla młodego pokolenia z całego kraju. Oddział Pobytu Dziennego zapewni pomoc około 30 pacjentom dziennie, czyli 10 tys. pacjentom rocznie. Oddział Pobytu Stacjonarnego będzie dysponował 32 miejscami, w tym 6 łóżkami na Oddziale Obserwacji, 4 łóżkami na Oddziale Detoksykacji oraz 22 łóżkami na Oddziale Szpitalnym. W Centrum będzie również działać Poradnia Psychiatryczna, a pacjenci Centrum będą mieli możliwość korzystania z pełnej diagnostyki, tj. m.in. z tomografii, rezonansu czy szerokiego zakresu badań laboratoryjnych. Koszt tej inwestycji po stronie Fundacji TVN wynosi ok. 34 mln zł.

Centrum Psychiatrii Dzieci i MłodzieżyCezary Piwowarski/TVN

Projekt budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży można wciąż wspierać finansowo:

- Wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT),

- Wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966,

- Dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001 (MBank),

- Ustawiając zlecenie stałe na powyższy numer rachunku bankowego,

- Jako firma lub instytucja na podstawie umowy darowizny.

Fundacja TVN została założona w 2001 roku. Od momentu powstania jednym z jej podstawowych celów jest pomoc państwowym instytucjom ochrony zdrowia. Polega ona przede wszystkim na remontach i budowie klinik szpitalnych oraz na zakupie sprzętu medycznego i karetek pogotowia. W ciągu ponad 20 lat swojego funkcjonowania Fundacja przekazała na działalność pomocową około 275 mln złotych. Pomoc indywidualną od Fundacji otrzymało do tej pory ok. 30 tysięcy osób, w szczególności dzieci potrzebujące leczenia i rehabilitacji.

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Cezary Piwowarski/TVN

Pozostałe wiadomości