Dorabiasz do emerytury? Blajer wyjaśnia, czy ZUS może ograniczyć twoje świadczenia

"Biznes dla Ludzi", cz.1
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.1

Ile można dorobić do emerytury, aby ZUS nie zatrzymał świadczenia, albo w ogóle go nie obniżał. Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie “Biznes dla Ludzi”.

Wielu emerytów i rencistów korzysta z możliwości dorobienia do zbyt niskich świadczeń. Muszą jednak pamiętać, że ZUS może zmniejszyć im świadczenie lub całkowicie je ograniczyć i zaprzestać wypłaty.

Jakie są limity?

- Gdy emeryt osiąga przychód w kwocie nie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ok. 2646 zł), nie wpłynie on na zmianę wysokości pobieranej emerytury. W takim przypadku ZUS wypłaci świadczenie w pełnej wysokości - tłumaczy Magdalena Frąckowiak z firmy doradczej EY Usługi Księgowe.

- Ale jeśli emeryt lub rencista zarobi miesięcznie więcej niż wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ale nie więcej niż 130 proc, wtedy świadczenia dla tej osoby zostaną zmniejszone o kwotę przekroczenia - dodaje Frąckowiak.

Gdy emeryt osiąga przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ZUS zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

Jak tłumaczy Frąckowiak, są przypadki, w których ZUS nigdy nie obniży świadczeń emeryta bądź rencisty. - ZUS nie może obniżyć ani zawiesić świadczeń pracującego emeryta lub rencisty, który ma rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, bądź jeśli osiągnął powszechny wiek emerytalny - zaznacza.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości