TVN24 Biznes | Z kraju

Dziś Black Friday i szał zakupów. Na co uważać?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentów
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentówUOKiK
wideo 2/4
UOKiKBlack Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentów

Black Friday wypada już w ten piątek. Jak pisze "Rzeczpospolita", co drugi klient jest podatny na impulsowe zakupy, a wysyp promocji zachęca do wydawania, co pokazują rekordy w sklepach. Podczas tegorocznego zakupowego szaleństwa warto pamiętać o prawach, jakie przysługują konsumentom.

Jak pisze gazeta, "z badania serwisu Picodi wynika, że osoby planujące zakupy na ten dzień chcą wydać średnio 735 zł". "Wysoka i szybko rosnąca inflacja nie zachęca do oszczędzania, a dodatkowo co drugi Polak jest podatny na zakupy pod wpływem humoru, nastroju czy chwili – podaje badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

53 proc. ankietowanych zdarzają się impulsowe zakupy o wartości co najmniej 500 zł. Wśród nieplanowanych wydatków wymieniają zarówno jadanie na mieście czy rozrywkę typu wyjścia do klubu, jak i odzież i obuwie, prezenty dla bliskich czy kosmetyki" - czytamy.

Black Friday 2021. Wzrost sprzedaży najwyższy dla elektroniki i odzieży

Katarzyna Zborowska-Germann, szef sprzedaży na region w Stocard, aplikacji do przechowywania m.in. kart lojalnościowych, w rozmowie z "Rz" podkreśla, że "pomiędzy różnymi branżami da się dostrzec różnice w kwestii zwiększonej sprzedaży". "Choć zdecydowana większość sprzedających odczuwa pozytywne efekty Czarnego Piątku, w przypadku zakupów spożywczych wzrost wynosi 6 proc. Z kolei dla sklepów odzieżowych czy elektronicznych jest on dziesięciokrotnie wyższy". – dodaje.

Dodaje, że "porównując weekend z Czarnym Piątkiem do średniego tygodnia w ubiegłym roku, sprzedaż w branży odzieżowej była wyższa o 64 proc., a w przypadku sprzedawców elektroniki – o 60 proc.". "Mniej więcej 20–30 proc. Polaków korzysta z okazji, by w ten dzień kupić gwiazdkowe prezenty" - zauważa.

Mimo tego - podaje gazeta - coroczne analizy "pokazują, iż realnie można mówić o obniżkach cen o ok. 3 proc.". "Wiele sklepów specjalnie je bowiem podnosi wcześniej, by rabat wyglądał imponująco. W efekcie wiele produktów w ten dzień potrafi być nawet droższych niż zwykle" - czytamy.

Black Friday 2021 - promocje i rabaty. Na co zwrócić uwagę?

Na zawyżanie cen przed Black Friday zwracał uwagę niedawno także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). Urząd przypomniał też o tym, jakie prawa przysługują konsumentom podczas zakupów.

UOKiK zwrócił uwagę tak sprzedawcom, jak i kupującym, że przecenione towary – tak jak wszystkie inne - podlegają reklamacji, jeśli okażą się wadliwe. Przypomniał jednak, że jeśli powodem obniżenia ceny produktu jest jego wada, a kupujący wie o tym, to później nie można go reklamować. Dodał, że jeśli kupujemy w sklepie stacjonarnym, należy pamiętać, że zwrot pełnowartościowego towaru zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy

Odnośnie zakupów przez internet trzeba pamiętać mamy ustawowe prawo do namysłu – w ciągu 14 dni od otrzymania produktu możemy odstąpić od umowy bez podawania powodów - przypomniał UOKiK. Po odesłaniu zakupów otrzymamy zwrot pieniędzy, niezależnie od tego, czy zrobiliśmy je po promocyjnej cenie, czy po regularnej.

Black Friday 2021 - ostrzeżenie przed oszustami

Przed oszustami w internecie ostrzegał natomiast KNF. "Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów. Przypominany o dobrych praktykach, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed kradzieżą, podczas zakupów w Internecie. Zachowajcie czujność i nie dajcie się złowić oszustom" – napisano na profilu KNF w mediach społecznościowych.

Jak przypominał CSIRT KNF – czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – trzeba szczególną uwagę zwracać na nieznane sklepy, które oferują markowe towary w atrakcyjnych cenach. Konieczna jest także weryfikacja adresu strony, na której dokonuje się płatności online, bo oszuści tworzą strony podobne do istniejących bramek płatniczych.

Poza tym, według ostrzeżenia CSIRT KNF, trzeba się wystrzegać informacji SMS-owych o konieczności dopłacenia niewielkiej kwoty za przesyłkę. Zwłaszcza nie należy klikać w linki zamieszczane w takich informacjach.

KNF zalecał także ostrożność w razie otrzymania informacji SMS-em lub mailem o wygranej w różnego rodzaju konkursach, bo to także częsta metoda działania oszustów. Nadzór zalecał także dokładne sprawdzanie SMS-ów lub wiadomości w aplikacji mobilnej, służących do potwierdzania płatności.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości