"Biznesowe Oscary" ruszyły. "Cichy bohater jest gdzieś blisko"

Z kraju

"Oscary Biznesu" czekają na kandydatów. Kogo możemy zgłaszać do tej nagrody?

Ludzie sukcesu, wizjonerzy i innowatorzy oraz społecznicy - na takich ludzi czekają organizatorzy piątej edycji Nagrody im. Jana Wejcherta, zwanej także "Oscarem Biznes". Kandydatów można zgłaszać do 29 stycznia przez internet.

- Można zrobić to w prosty sposób, nawet fizyczna osoba może wejść na stronę internetową, jeżeli czuje, że taki cichy bohater jest gdzieś blisko - zachęcał Dariusz Mioduski, przewodniczący kapituły Nagrody im. Jana Wejcherta.

Dla samego zgłoszenia nie ma żadnych formalnych ograniczeń, każda może wypełnić prosty wniosek, który zamieszczony jest na stronie Polskiej Rady Biznesu.

Polska nagroda

Następnie kapituła zbiera się, a komisja skrutacyjna weryfikuje dane kandydatów. Zaangażowane są także firmy zewnętrzne, które dokonują analizy finansowej zgłaszanych firm i biznesmenów.

Jak zaznaczał Dariusz Mioduski, jest to dość złożony proces, ponieważ na pierwszym etapie napływa bardzo wiele zgłoszeń. - Zawsze ta nagroda była nagrodą polską. Nam bardzo zależało na tym, by wychodzić poza Warszawę, poza typowe środowiska biznesowe, poza osoby z pierwszych stron gazet, które wszyscy znamy i szukać tych nowych twarzy - przyznał Dariusz Mioduski, podkreślając, że na polskim rynku jest wiele ważnych firm spoza Warszawy, które choć znane w lokalnych środowiskach, nie dały o sobie znać w pozostałej części kraju.

Złowione perły

Przykładem takiego odkrycia jest chociażby firma Inglot, która przez długi czas w świadomości ludzi istniała jako firma światowa, bo jej oddziały otwierane były za granicą. Tymczasem, okazało się, że wywodzi się z południa Polski. Prawdziwym prymusem, który odniósł globalny sukces jest spółka CD Projekt.

Plebiscyt przeprowadzany jest w następujących kategoriach:

1. Sukces 2. Wizje i Innowacje 3. Działalność społeczna

Jak zaznaczył przewodniczący kapituły, organizatorom zależy na tym, by docenić indywidualne osoby, nie tylko przedsiębiorstwa.

Konkurs coraz większą popularnością. Już teraz napłynęło więcej zgłoszeń niż w poprzednich latach. - Te posiedzenia kapituły to sama przyjemność. To tak nieprawdopodobne historie, serce rośnie, człowiek się czuje dumny, że jest Polakiem - przyznał gość "Otwarcia dnia".

Rozbudzić potencjał

Jak zaznaczył Mioduski, celem konkursu jest podkreślenie potencjału, jaki drzemie w Polsce. - Sądzę, że ten trend i to, co się dzieje w Polsce tylko będzie umacniało pozycję polskich firm i Polaków, bo coraz bardziej na świecie jest Polska postrzegana i Polacy jako ci, którzy potrafią tworzyć takie firmy, potrafią być innowacyjni, potrafią być przedsiębiorczy - komentował.

Zwrócił także uwagę na zainteresowanie zagranicznych inwestorów, przywołując przykład jednego z trzech europejskich hubów Google'a, który powstaje w Warszawie.

- I ludzie, i fundusze, i kapitał zagraniczny też patrzą na ten rynek coraz bardziej, inwestuje w ten rynek - wskazywał Mioduski.

Wielka gala, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci trzech kategorii odbędzie się 16 maja 2016 roku i będzie transmitowana przez telewizję TVN.

Piąty rok plebiscytu

Zwycięzcy kategorii konkursowych otrzymają statuetki konkursowe, a w przypadku kategorii „Działalność Społeczna” także nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta została ustanowiona pięć lat temu. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości - jej wymiaru biznesowego, naukowego oraz kulturalnego. Jej patronem jest zmarły w 2009 roku Jan Wejchert, który był jednym z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, twórcą koncernu medialnego ITI oraz współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu. Trzy kategorie plebiscytu odzwierciedlają jego oblicza: lidera, wizjonera oraz filantropa.

5. edycja Nagrody im. Jana Wejcherta. Kto ma szansę na "Oscar Biznesu"?

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24