Migracje zarobkowe. Ilu Polaków chce wyjechać za chlebem?

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24 BiSIlu Polaków chce wyjechać za pracą?

Ilu Polaków rozważa emigrację zarobkową? Czy Polacy będą wracać z emigracji? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Z badania firmy Work Service wynika, że co piąty Polak planuje wyjechać do pracy poza granice kraju. Te osoby za granicą widzą dla siebie szansę na pewną pracę i godną płacę.

Wyjeżdżać?

- Taki trend utrzymuje się od kilku lat. Zwiększa się odsetek tych, którzy zdecydowali, że w ciągu następnych 12 miesięcy wyjadą. Polska znajduje się w przełomowym momencie i rynek pracy zmienia się na korzyść pracownika. Pracy będzie coraz więcej i będzie ona coraz lepiej płatna. Są potężne obszary w Polsce, gdzie nie ma rąk do pracy. Oznacza to, że pojawiają się żądania np. podwyżek płac - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. Hanczarek namawia, aby Polacy nie wyjeżdżali, ale szukali pracy nad Wisłą. Przewiduje, że w kolejnych badaniach więcej ludzi będzie chciało zostać w Polsce.

Będzie lepiej?

Według prezesa Work Service w sytuacji, gdy pracowników jest mniej niż miejsc pracy, to mogą oni zwiększać swoje oczekiwania. - Możemy żądać większych pieniędzy za naszą pracę. Pracownicy będą mogli też śmielej poszukiwać nowych wyzwań i lepszego miejsca pracy, bo łatwiej będzie im ją dostać. To bardzo pozytywne sygnały, które płyną z wielu miejsc - mówi Hanczarek.

Będą wracać?

Prezes Work Service radzi, aby osoby mniej przebojowe przed wyjazdem do pracy poza granice kraju wszystkie formalności załatwiły wcześniej. - Lepiej wszystko załatwić w Polsce. Można jechać na gotowe i nie ryzykować. Tak jest zdecydowanie bezpieczniej - przekonuje Hanczarek. Jego zdaniem zbliża się moment, kiedy Polacy będą wracać z emigracji zarobkowej. - Dobrych miejsc pracy w Polsce zdecydowanie przybywa. Trzeba pamiętać, że osoby, które wracają z nowymi doświadczeniami, dodatkowymi umiejętnościami językowymi są bardzo pożądanymi pracownikami - dodaje.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu