Z kraju

Polacy pożyczają coraz więcej na zakup mieszkania

Z kraju


Polacy pożyczają coraz wyższe kwoty, żeby sfinansować kupno mieszkania, wynika z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przeciętnego kredytu w maju tego roku wzrosła o ponad 10 procent w stosunku do maja 2016 roku.

Od początku bieżącego roku, średnia wartość indeksu Popytu na Kredyt Mieszkaniowy wyniosła 13,4 proc.

W maju 2017 r. Indeks wyniósł 10,2 proc. "Oznacza to, że w maju 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 10,2 proc. w porównaniu z majem 2016 r." - wyjaśnia BIK.

Zdaniem Biura, pozytywne informacje z rynku kredytowego wpisują się we wzrosty na rynku deweloperskim.

Za pomocą Indeksu BIK mierzy roczną dynamikę wartości kredytów mieszkaniowym, o które starają się klienci banków. W obliczeniach Biuro nie uwzględnia kredytów, które wartością przekraczają 1 mln złotych.

Więcej ale mniej

Jednocześnie, z danych za kwiecień br. wynika, że Polacy wzięli mniej kredytów niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Liczba udzielonych kredytów w stosunku do 2016 r. spadła o prawie 13 proc.

Analitycy BIK zauważali wtedy, że wśród udzielanych kredytów silnie widoczny jest trend, w ramach którego spada liczba zawieranych umów, za to umowy opiewają na wyższą wartość.

W kwietniu 2017 r. banki i SKOK- i udzieliły 17,6 tys. kredytów mieszkaniowych. Ich łączna wartość wyniosła 3,94 mld zł, wynika z informacji BIK.

"Oceniając sprzedaż kwietniową kredytów mieszkaniowych należy pamiętać, po pierwsze, że 1 kw. 2017 r. był wyjątkowo pozytywny dla kredytów mieszkaniowych. W tym okresie udzielono o 15,0% więcej kredytów i na kwotę wyższą o 19,9% niż rok wcześniej" - komentował w komunikacie prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości