Hotelarze z długami. Rekordzista ma do oddania 212 milionów złotych

Z kraju

tvn24bisDługi Polaków. Dlaczego się zadłużamy?

Prawie miliard złotych - tyle wynoszą zaległości niemal 900 firm hotelarskich w Polsce. Rekordzistą jest hotelarz z województwa łódzkiego, którego suma zaległości opiewa na 212 milionów złotych. Według danych BIG InfoMonitor, co dziesiąte przedsiębiorstwo oferujące usługi hotelowe zmaga się z przeterminowanym zadłużeniem kredytowym i pozakredytowym.

"W bazach BIG InfoMonitor i BIK znajduje się 889 firm hotelarskich ze zobowiązaniami nieopłaconymi przez co najmniej 30 dni po terminie na kwotę minimum 500 zł. Ich zaległości wynoszą 987 mln zł, co w przeliczeniu na firmę daje średnio 1,1 mln zł przeterminowanego zobowiązania" - czytamy w najnowszym raporcie o sytuacji na rynku hotelowym, przygotowanym przez BIG InfoMonitor. Z raportu wynika, że problem z płaceniem na czas ma niemal co dziesiąte przedsiębiorstwo (9,8 proc.), przez rok odsetek ten wzrósł o prawie 1 pkt. proc. Według autorów raportu, w hotelarskim biznesie "niesolidnych" płatników jest więcej niż przeciętnie w gospodarce, gdzie odsetek ten wynosi 6,2 proc.

"Efekt zatorów płatniczych"

- Zaległości są w dużej mierze efektem zatorów płatniczych. Hotelarstwo jest jedną z tych branż, w których relacje z partnerami biznesowymi mają ogromne znaczenie dla płynności finansowej. Hotelarze mają bardzo dużą liczbę kontrahentów, którym muszą na bieżąco płacić. Z drugiej strony sami są zależni od płatności, które na ich konto nie zawsze spływają w terminie – powiedział cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Jak wskazał, o tym, jak bardzo w biznesie hotelarskim ważne są te powiązania, "świadczą doniesienia o kłopotach europejskich hoteli po upadku biura podróży Thomas Cook". Według BIG InfoMonitor, w stosunku do zeszłego roku wzrósł nie tylko odsetek zadłużonych, ale także sama wartość zaległych zobowiązań. - W porównaniu do 970 mln zł z połowy 2018 r. zaległości branży są wyższe o 17 mln zł. To niewielki wzrost, co można odczytywać jako dobrą prognozę na przyszłość. Nie zmienia to jednak faktu, że branża hotelarska wciąż częściej ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań niż wiele innych biznesów - czytamy. Z raportu wynika, że najwięcej zadłużonych firm hotelarskich ma siedzibę na Mazowszu oraz Dolnym Śląsku – odpowiednio 156 i 139. Na trzecim miejscu pod względem liczby niesolidnych dłużników jest Małopolska, gdzie zobowiązań w terminie nie spłaca 86 podmiotów. - Jednak pod względem wartości przeterminowanych zobowiązań niechlubnie wyróżniają się firmy hotelarskie z woj. łódzkiego, które w bazach BIG InfoMonitor i BIK mają aż 303,7 mln zł przeterminowanych zobowiązań. Kolejne najgorzej spłacające jest województwo małopolskie gdzie firmy mają do uregulowania 136,7 mln zł - napisano.

Rekordzista

Na Mazowszu zobowiązań jest ponad 107,5 mln zł, a firmy z Dolnego Śląska są dłużne bankom i partnerom biznesowym blisko 92,4 mln zł. Raport pokazał, że rekordzistą jest hotelarz z województwa łódzkiego, którego suma zaległości opiewa na 212 mln zł. To trzy razy więcej niż drugi największy przeterminowany dług firmy z Pomorza. Na trzecim miejscu znajduje się firma hotelarska z Małopolski (niespełna 60 mln zł). Na końcu listy znajduje się hotel z Opolszczyzny, na którego koncie znajduje się przeterminowane zadłużenie w wysokości 3,3 mln zł. Odpowiada on przy okazji za większość całkowitego zadłużenia firm hotelarskich w regionie, które wynosi 3,6 mln zł. Zdaniem autorów raportu, pomimo niespłacanego zadłużenia, branża hotelarska się rozwija. - Optymistyczne wyniki polskiej gospodarki, rosnąca liczba gości, coraz lepiej prosperujący biznes oraz trwający boom na rynku nieruchomości to główne czynniki utrzymujące wzrostową tendencję. Przekłada się to na rozwój. Tylko w roku 2018 wartość inwestycji hotelowych wyniosła blisko 2 mld zł (1 993 mln zł), o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - czytamy.

Brak centralnego rejestru

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) gromadzi informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm. Zbieraniem i udostępnianiem danych na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz przedsiębiorstw zajmuje się też między innymi Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock