Biedronka wycofuje partię produktu. Spożycie może prowadzić do choroby

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Szkodliwa chemia w owocach i warzywach. Alarmujące wyniki badańTVN24
wideo 2/4
TVN24Szkodliwa chemia w owocach i warzywach. Alarmujące wyniki badań

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu partii produktu, którego dystrybutorem jest Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka. Powodem jest wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak poinformował GIS, wycofaniu podlega produkt Mielonka Tyrolska, Kraina Wędlin, 270 g, o numerze partii: 02035S oraz terminach do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020.

Ostrzeżenie GIS

Producentem jest holding Sokołów z Sokołowa Podlaskiego, a dystrybutorem Jeronimo Martins Polska z Kostrzyna, właściciel sieci Biedronka.

Biedronka wycofuje produktGIS

GIS przestrzega, że nie należy spożywać produktu Mielonka Tyrolska, oznaczonego wskazanym numerem partii i terminami przydatności do spożycia. Zjedzenie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Listerioza stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Jej czynnikiem etiologicznym jest Listeria monocytogenes. Bakterie Listeria wydalane są z kałem zakażonych zwierząt. Są one szeroko rozpowszechnione w środowisku, a ogniska zatruć pokarmowych przez nie wywoływane są rejestrowane na całym świecie.

Zwrot pieniędzy

Komunikat z ostrzeżeniem opublikowała również firma Sokołów. "Jeżeli zakupili Państwo produkt: Mielonka Tyrolska (...) prosimy o zwrócenie produktu o wyżej wymienionym numerze partii do dowolnego sklepu sieci Biedronka. Wszystkim klientom, którzy zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (koniecznym do identyfikacji partii produkcyjnej) zostanie zwrócony koszt nabycia produktu" - czytamy.

Proces wycofywania z obrotu kwestionowanej partii nadzorują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Sanepid przekazał, że wyniki przeprowadzonych w 2020 roku badań produktów z innych partii przez firmę Sokołów oraz zleconych do zewnętrznego niezależnego laboratorium przez Jeronimo Martins Polska nie wykazały obecności Listeria monocytogenes w żadnej innej z kontrolowanych partii mielonki tyrolskiej 270 g Kraina Wędlin.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock