Dobre prognozy dla Polski. Rozbudzą nadzieję i wzrost gospodarczy przyspieszy?

Z kraju

opel.com806b21ec-3db0-11e4-a1fd-0025b511226e

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w kwietniu br. o niemal 1 pkt do 157,3 pkt. Oznacza to, że tempo wzrostu PKB z ostatnich kwartałów się utrzyma - poinformowało BIEC w komunikacie.

Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zaznaczyli jednak, że wskaźnikowi - mimo wzrostu - nie udało się pobić swego ostatniego szczytu, ze stycznia tego roku. W komunikacie podano, że od kilku miesięcy w gospodarce utrzymują się tendencje do łagodnego wzrostu jej aktywności. "Znaczna poprawa wyników produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej oraz wynagrodzeń raportowana przez GUS za marzec br. może rozbudzać nadzieje na trwałe i wyraźne przyspieszenie gospodarki w kolejnych miesiącach tego roku" - stwierdzili.

Sukces na tle UE

Zaznaczyli jednak, że poprawa widoczna w ostatnich tych danych, to głównie efekt kilku czynników krótkookresowych, takich jak większa niż w ubiegłym roku oraz w poprzednich miesiącach liczba dni roboczych, kumulacja szczytu zakupów poprzedzających święta Wielkanocy czy wypłaty dodatkowych wynagrodzeń w budżetówce i niektórych branżach przemysłu. "Dane WWK wskazują raczej na utrzymanie tempa wzrostu gospodarki zbliżonego do tego z ostatnich kwartałów, co na tle większości krajów Unii Europejskiej jest i tak niemałym sukcesem" - podkreślili eksperci BIEC. Z danych wynika, że w kwietniu spośród ośmiu składowych WWK pięć działało w kierunku jego wzrostu, zaś trzy w kierunku spadku.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: opel.com