Rośnie eksport polskiego miodu. Prawie połowa trafia do dwóch krajów

TVN24 Biznes

Co z cenami żywności w Polsce? "Zaczyna się problem suszy"TVN24BiS /
wideo 2/3

W ubiegłym roku Polska wyeksportowała 15,2 tysiąca ton miodu, czyli o 11 procent więcej niż rok wcześniej - wynika z analiz ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas. Polski miód trafia głównie na stoły Francuzów i Niemców. Sprzedaż do tych dwóch krajów stanowi łącznie blisko połowę całego eksportu z Polski.

Z zebranych danych wynika, że do Francji w ubiegłym roku trafiło 4 tys. ton miodu, a do Niemiec - 3 tys. ton.

Według Instytutu Ogrodnictwa, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach produkcja miodu w Polsce w 2017 roku wyniosła 15,2 tys. ton.

Nie tylko eksport

Jak zauważą BGŻ BNP Paribas, Polska nie tylko jest eksporterem miodu, ale także co roku kupuje spore ilości tego produktu. Najwięcej w ubiegłym roku kupiono na rynku ukraińskim (prawie 14 tys. ton, tj. 55 proc. całego importu) oraz chińskim (ok. 8 tys. ton, czyli 31,5 proc. całego importu). Łącznie import miodu w 2017 roku wyniósł 25,6 tys. ton i był o 7,3 proc. większy niż rok wcześniej.

Wartość eksportu miodu z Polski w ubiegłym roku wyniosła 35,9 mln euro (wzrost o 18,3 proc. rok do roku), a wartość importu - 47,6 mln euro, czyli o 12 proc.więcej niż przed rokiem.

Zdaniem ekspertki rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas Karoliny Załuskiej "trudno jest określić, jaki udział w eksporcie stanowi miód wyprodukowany w krajowych pasiekach. Zwiększający się z roku na rok przywóz miodu z zagranicy oraz duża ilość miodu dystrybuowana w ramach sprzedaży bezpośredniej, może świadczyć o tranzytowym charakterze Polski w międzynarodowym handlu tym produktem".

W 2017 roku Polska była 8. co do wielkości światowym importerem miodu i zajmowała 13. miejsce w globalnym eksporcie.

Spożycie miodu

Według GUS statystyczny Polak w ubiegłym roku zjadł 0,6 kg miodu, a Europejczyk w tym samym czasie skonsumował 0,7 kg miodu.

Z danych Instytutu Ogrodnictwa wynika, że w 2017 roku z jednej rodziny pszczelej w amatorskich pasiekach pozyskano średnio 13,5 kg miodu, natomiast w towarowych było to około 23 kg. Najwięcej miodu zebrano w województwie lubelskim, (2,3 tys. ton), w Wielkopolsce (1,9 tys. ton) i na Mazowszu (1,3 tys. ton). Najmniej - na Podlasiu (334 ton), w województwie opolskim (336 ton) i na Pomorzu (378 ton).

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock