Z kraju

Duże przejęcie. BGŻ BNP Paribas podpisał umowę z Raiffeisenem

Z kraju

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Bank BGŻ BNP Paribas podpisał umowę z austriackim Raiffeisen Bank International i nabędzie jego podstawową działalność w Polsce - poinformowano we wtorkowym komunikacie. Transakcja ma kosztować 3,25 miliarda złotych.

Zdaniem przedstawicieli BGŻ BNP Paribas, transakcja ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale 2018 roku, po otrzymaniu zgód regulacyjnych.

Bez kredytów walutowych

Jak poinformowano w komunikacie, BGŻ BNP nabędzie działalność Raiffeisen Bank Polska obejmującą małe i średnie przedsiębiorstwa, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking.

W rękach Austriaków nadal mają pozostać jednak między innymi walutowe kredyty hipoteczne.

Według stanu na koniec grudnia 2017 r., podstawowa działalność Raiffeisen Bank Polska obejmowała portfel 19,0 mld zł kredytów brutto klientów oraz 34,4 mld zł depozytów.

W efekcie, zdaniem przedstawicieli BGŻ BNP, transakcja pozwoli na umocnienie 6. pozycji wśród banków z największymi aktywami w Polsce. Po połączeniu łączne aktywa mają bowiem wynieść 112,6 mld zł.

Na pierwszym miejscu jest PKO BP - 296,9 mld zł. Na drugim miejscu - 185,5 mld zł, na trzecim zaś BZ WBK - 152,7 mld zł. Pierwszą piątkę uzupełniają mBank oraz ING.

Nie pierwsza transakcja

Przypomnijmy, że na początku marca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Bank Zachodni WBK części Deutsche Bank Polska oraz przejęcie kontroli nad DB Securities. Finalizacja połączenia jest planowana na ostatni kwartał 2018 roku.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock