Z kraju

Konkurs na projekt taniego domu w programie Mieszkanie plus. Sprawdź nagrody

Z kraju

Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus
Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus

Nagrody i wyróżnienia na łącznie 180 tys. zł przewidziano w konkursie dla architektów na projekt modelowego domu wielorodzinnego dla programu Mieszkanie plus.

Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości ogłosił konkurs architektoniczny na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego. Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za mkw.

Dowolna technologia

Bank współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Celem konkursu jest "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, współczesnych wzorów architektury i nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych".

"Na potrzeby konkursu architekci mogą przyjąć dowolną technologię realizacji budynku" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

BGKN jest zainteresowane, aby projekty zawierały rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniały budowę i ograniczały czasochłonność prac budowlanych.

"Wiemy, że prefabrykacja może nie być doskonale znana wszystkim uczestnikom konkursu. Dlatego na naszej stronie internetowej udostępnimy prezentację technologii zgłoszonych przez naszych potencjalnych partnerów z tej branży" - głosi komunikat.

Konkurs architektoniczny

Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo: do 22 czerwca br. uczestnicy zgłoszą projekt modelowej zabudowy wielorodzinnej dla teoretycznej lokalizacji wskazanej przez organizatora, a następnie, do 31 sierpnia, autorzy 12 prac zakwalifikowanych do kolejnego etapu dopasują swoją koncepcję do uwarunkowań konkretnej działki. Ich pomysły oceniać będzie Sąd Konkursowy pod przewodnictwem byłego ministra budownictwa, prezesa BGKN Mirosława Barszcza.

W konkursie przewidziano 3 nagrody i 3 wyróżnienia na łączną kwotę 180 tys. zł. Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień, których przedmiotem będzie opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji pierwszych inwestycji w ramach programu wdrażanego przez BGK Nieruchomości.

BGKN podkreślił, że nie wyklucza podjęcia współpracy także z innymi organizacjami zrzeszającymi architektów i urbanistów, np. ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Rejestracja zgłoszeń zakończy się 20 kwietnia br., a 12 września podczas uroczystej gali połączonej z wystawą prac BGKN ogłosi zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników konkursu.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości