Bezrobocie wciąż spada. Pękła kolejna bariera

Z kraju

Bezrobocie w Polsce. Jak zmieniło się przez ostatnie 25 lat? tvn24bis
wideo 2/5

6,8 procent - tyle we wrześniu tego roku wyniosła stopa bezrobocia - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż w sierpniu.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,8 proc. w porównaniu z 7,0 proc. w sierpniu. Jak wskazał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.117,1 tys. wobec 1.136,1 tys. osób przed miesiącem.

Podział na regiony

Najniższe bezrobocie na koniec września było w województwie wielkopolskim - 4 proc. Kolejne pod tym względem są woj. śląskie oraz małopolskie - 5,5 proc. Tuż za nimi uplasowało się województwo pomorskie (5,7 proc.). Na drugim biegunie znalazły się województwa: warmińsko-mazurskie (11,8 proc.), kujawsko-pomorskie (10,1 proc.) oraz podkarpackie (9,7 proc.). Jak wskazał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.117,1 tys. wobec 1.136,1 tys. osób przed miesiącem.

Rekordowo niskie

Prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych Bohdan Wyżnikiewicz zawyżył, że stopa bezrobocia we wrześniu jest rekordowo niska. W jego ocenie to dobry sygnał dla gospodarki, ale do końca roku bezrobocie może wrócić do poziomu 7 proc. - To jest rekordowo niskie bezrobocie. Spadek bezrobocia przez ostatnie trzy miesiące był stabilny - w okresie letnim od czerwca do sierpnia bezrobocie było na poziomie 7 proc. - powiedział Wyżnikiewicz. Jak podkreślił gospodarka w dalszym ciągu "chłonie siłę roboczą" i sięga po zasoby osób bezrobotnych. - To korzystne zjawisko, bo poprawia się ich byt materialny. Aczkolwiek przedsiębiorcy chcieliby jeszcze więcej osób zatrudniać i ludzi o wyższych kwalifikacjach, których z tego zasobu bezrobotnych nie bardzo mogą uzyskać - ocenił ekspert. Według Wyżnikiewicza to również świadczy o tym, że "sytuacja na rynku pracy jest dosyć trudna".

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2017 roku - według GUSGUS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl