"Tak niskiej liczby osób bezrobotnych nie mieliśmy od 32 lat"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Marta Kightley, wiceprezes NBP o inflacji
Marta Kightley, wiceprezes NBP o inflacjiTVN24
wideo 2/9
TVN24Marta Kightley, wiceprezes NBP o inflacji

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 5,1 procent - wynika z wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Liczba osób poszukujących pracy spadła o 4,2 tysiąca w porównaniu do września i wyniosła 797,5 tysiąca. Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, najgorzej - w województwie podkarpackim.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało we wtorek, że według wstępnych danych w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce, podobnie jak we wrześniu, osiągnęła poziom 5,1 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Bezrobocie w Polsce - październik 2022

Liczba osób poszukujących pracy spadła do 797,5 tys. "Tak niskiej liczby osób bezrobotnych nie mieliśmy od 32 lat. Osiągnięty wynik traktujemy jako sukces, ale to również wyzwanie do tego, żeby te liczby były jeszcze niższe" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Resort zwrócił uwagę, że po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na niezmienionym poziomie (5,1 proc.)a w zestawieniu z końcem października 2021 roku była niższa o 0,8 pkt. proc.

"Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie podkarpackim (8,7 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Na temat nowych danych o bezrobociu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła również we wtorek w rządowej telewizji. Zdaniem szefowej MRiPS w najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost bezrobocia do 5,4 proc.

Wolne miejsca pracy

Ze wstępnych danych MRiPS wynika, że w październiku br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 86,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 13,2 tys. (13,3 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 34,7 tys. (28,7 proc.) mniej niż w październiku 2021 roku.

Porównując poziom bezrobocia z końca października 2022 roku do stanu z końca lutego 2020 roku (przed epidemią COVID-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 122,4 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 proc. niższa niż na koniec lutego 2020 roku.

Ministerstwo podało, że "Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej". Jak przypomniano, według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła we wrześniu 2022 roku 2,6 proc. w Polsce wobec 6,0 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w strefie euro.

"Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,2 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Na trzecim miejscu znalazły się Malta oraz Niemcy z wynikiem 3,0 proc." - wskazało MRiPS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości