Nowe dane o bezrobociu. Wiceminister: efekt ocieplenia klimatu

Z kraju

Koronawirus a prawo pracy. Ekspert odpowiadatvn24
wideo 2/3

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent i utrzymała się na tym samym poziomie, co w styczniu - poinformowała w czwartek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. - Po sezonowym wzroście liczby bezrobotnych w styczniu br., w lutym miał miejsce niewielki spadek liczby bezrobotnych - wskazała.

Wiceminister rodziny zauważyła, że stopa bezrobocia w lutym 2020 roku była niższa o 0,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem.

Bezrobocie w Polsce

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych na koniec lutego 2020 roku wyniosła 921 tysięcy osób i w porównaniu do końca stycznia 2020 roku spadła o 1,2 tysiąca (0,1 procent). - Po sezonowym wzroście liczby bezrobotnych w styczniu br., w lutym miał miejsce niewielki spadek liczby bezrobotnych – o 1,2 tysiąca osób. Taka sytuacja - wzrost bezrobocia w styczniu, a spadek już w lutym – wystąpiła także w trzech poprzednich latach - powiedziała Nowak. Jej zdaniem, wynika to przede wszystkim z "ocieplenia klimatu, a w efekcie z łagodnego przebiegu zimy, dzięki czemu możliwe jest wczesne rozpoczęcie prac np. w budownictwie".

Najwyższa stopa bezrobocia jest w województwie warmińsko-mazurskim. Z danych ministerstwa wynika, że w tym regionie jest zarejestrowanych 49,5 tysiąca bezrobotnych. Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 3,1 procent. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych sięga zaś 51 tysięcy osób.

Alina Nowak podkreśliła, że "począwszy od 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski".

Spadek liczby bezrobotnych w lutym 2020 roku w porównaniu do stanu z końca stycznia odnotowano w dziesięciu województwach. Największe w: podlaskim - o 1,8 procent, lubelskim - 1,4 procent oraz kujawsko-pomorskim i opolskim - 1 procent.

Ministerstwo wskazało, że w porównaniu do ubiegłorocznych danych, liczba bezrobotnych na koniec lutego bieżącego roku spadła o 95,7 tysiąca (9,4 procent). Według wstępnych danych resortu, liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła 111,6 tysiąca.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock