Mniej bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Nowe dane GUS

Autor:
dap
Źródło:
PAP
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej
TVN24
TVN24Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej

Stopa bezrobocia w kwietniu 2021 roku wyniosła 6,3 procent wobec 6,4 procent w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy jest o niemal 100 tysięcy osób wyższa niż przed rokiem.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 1053,8 tys. wobec 1078,4 tys. osób w marcu. Wcześniej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 6,3 proc. Ostateczna stopa bezrobocia rejestrowego w kwietniu 2021 r. na poziomie 6,3 proc. była o równo pół punktu procentowego wyższa niż w kwietniu 2020 r. (5,8 proc.). 

Bezrobocie w PolscePAP/Maciej Zieliński

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw

Fundamentalna sytuacja na rynku pracy będzie się w kolejnych miesiącach systematycznie poprawiać, a otwierająca się gospodarka i rosnąca aktywność generować popyt na pracowników – napisali w ubiegłym tygodniu ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających więcej niż 9 osób).

Zatrudnienie w tym sektorze – jak podał Główny Urząd Statystyczny - licząc rok do roku wzrosło o 0,9 proc. "To pierwszy wzrost zatrudnienia (rdr) od kwietnia 2020" – napisali ekonomiści PKO BP w komentarzu.

GUS podał także dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu 2021 r. wyniosło 5 tys. 805,72 zł, co oznaczało wzrost o 9,9 proc. rdr.

Autor:dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości