Bezrobocie przestało spadać

Z kraju

Praca w czasie upałów. Co przysługuje pracownikom?tvn24bis
wideo 2/4

5,9 procent - tyle wyniosła stopa bezrobocia w lipcu tego roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To identyczny wynik jak w czerwcu, ale sporo lepszy niż w lipcu ubiegłego roku, kiedy stopa bezrobocia wynosiła 7 procent.

Opublikowane przez GUS dane są zgodne z wcześniejszymi prognozami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort na początku miesiąca zauważył, że począwszy od 1991 roku wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski.

"Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Mamy coraz lepsze warunki dla pracowników, rosną wynagrodzenia" – powiedziała wtedy minister Elżbieta Rafalska.

Również analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu utrzymała się na poziomie 5,9 proc.

Ponadto, jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 961,8 tys. wobec 967,9 tys. osób przed miesiącem.

Sytuacja w regionach

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w lipcu była najniższa w województwie wielkopolskim (3,3 procent), a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (9,9 proc.). Z kolei najsilniej bezrobocie spadło w województwie kujawsko-pomorskim (o 0,2 punkty procentowe).

Bezrobocie w lipcu 2018 r.MRPiPS

Badanie aktywności

Główny Urząd Statystyczny podał również wskaźnik stopy bezrobocia liczonej wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Według najnowszych danych w drugim kwartale tego roku stopa bezrobocia spadła do 3,6 proc. z 4,2 proc. w pierwszym kwartale. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w drugim kwartale 56,5 proc. wobec 56 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 54,4 proc. wobec 53,7 proc.

Autor: msz//sta / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock