Z kraju

Polakom trudniej o pracę i mniej kupują

Z kraju

ShuttestockBezrobocie minimalnie wzrosło

Bezrobocie w listopadzie wzrosło o 0,1 pkt proc. w porównaniu do października do poziomu 11,4 proc. Łącznie pracy nie może znaleźć 1,7 mln Polaków. Spadła natomiast sprzedaż detaliczna, która była niższa o 0,2 proc. rdr.

GUS podał, że urzędach jako bezrobotni w listopadzie zarejestrowało się 213 tys. osób. Zdecydowanie spadła też liczba ofert pracy z 74,3 tys. pracy do 56,4 tys.

Bezrobocie wzrosło najbardziej w województwie lubelskim i podkarpackim.

GUS opublikował również dane na temat aktywności ekonomicznej Polaków. W III kwartale 2014 r. ludność aktywna zawodowo stanowiła 56,5 proc. ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej. Zbiorowość ta liczyła 17,5 mln osób (z tego 16,1 mln pracujących i 1,4 mln bezrobotnych). Osoby bierne zawodowo stanowiły 13,5 mln osób. Podobnie jak w poprzednich kwartałach wyraźnie wyższy współczynnik aktywności zawodowej wystąpił w populacji mężczyzn (65,2 proc.) niż kobiet (48,5 proc.).

Sprzedaż w dół

GUS poinformował też, że sprzedaż detaliczna w listopadzie była niższa o 8,1 proc. niż w październiku tego roku i o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła w ujęciu rocznym o 1,7 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 6,2 proc.

Zgodnie z komunikatem GUS wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym nastąpił tylko w kategorii meble, RTV, AGD, która była wyższa o 0,1 proc. niż w październiku. Największy spadek sprzedaży zaobserwowano w kategorii "paliwa stałe, ciekłe i gazowe", których sprzedaż była niższa o 12,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. O 12 proc. niższa była sprzedaż w odzieży i obuwia, a o 12,5 proc. sprzedaż tzw. pozostałych towarów. Sprzedaż samochodów i motocykli i części była w październiku niższa o 6,7 proc., a żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 7,8 proc. W porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż paliw spadła o 6,8 proc., samochodów i motocykli i części motoryzacyjnych o 5 proc., a w kategorii "pozostałych" towarów spadek wyniósł 6,3 proc. Największy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym dotyczył odzieży i obuwia (o 12 proc.), oraz farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego - o 11,7 proc. GUS podał, że o 8,5 proc. wzrosła natomiast "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach". Urząd statystyczny podał ponadto, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w listopadzie spadła o 3,6 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z październikiem spadła o 10,5 proc. natomiast sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych o 3,1 proc. (rdr) i 10,9 proc. wobec października. W listopadzie odnotowano wzrost - w ujęciu rocznym - nowych zamówień w przemyśle. Było ich o 3,4 proc. więcej, natomiast wobec października nastąpił spadek o 8,6 proc. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły o 0,2 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadły o 5,4 proc. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Autor: pp / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości