Bezrobocie coraz niższe. "W wakacje spadnie do wartości jednocyfrowej"

Z kraju

TVN 24Jeszcze rok temu wynosiła 12,5 proc.

W maju stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc. wobec 11,2 proc. w kwietniu - wynika ze wstępnych szacunków, które przedstawiło w środę Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jak podał resort, jeszcze rok temu stopa bezrobocia wynosiła 12,5 proc.

- Maj to kolejny miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy zarejestrowanych było 282,4 tys. osób mniej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że w okresie wakacyjnym bezrobocie spadnie do wartości jednocyfrowej - podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ile konkretnie?

W maju liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 77,9 tys. w porównaniu z kwietniem br. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w woj. pomorskim (5,8 proc.), zachodniopomorskim (5,6 proc.) oraz podkarpackim (5,4 proc.) - poinformowało ministerstwo.

Z danych resortu wynika też, że firmy coraz chętniej zatrudniają nowych pracowników. W maju pracodawcy zgłosili do urzędów 120,9 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 9,7 tys. więcej niż przed miesiącem. W których regionach zgłoszono najwięcej miejsc pracy? Na Mazowszu (13,4 tys.), na Śląsku (13,7 tys.) oraz w Wielkopolsce (11,7 tys.).

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 10,8 proc. i w porównaniu do kwietnia zmniejszyła się o 0,4 pkt. proc. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim – o 0,7 pkt. proc.

W pięciu województwach - dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim - bezrobocie spadło do wartości jednocyfrowej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24