TVN24 Biznes | Z kraju

Bez podwyżek w budżetówce. Związki zawodowe przeciwko zamrożeniu płac

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o Polskim Ładzie: jako dojrzał polityk doceniam kompromis, ale znam też jego granicę
Gowin o Polskim Ładzie: jako dojrzał polityk doceniam kompromis, ale znam też jego granicęTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin o Polskim Ładzie: jako dojrzał polityk doceniam kompromis, ale znam też jego granicę

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych "kategorycznie" odrzuca propozycję rządu, aby w 2022 roku zamrozić wynagrodzenia pracownikom sfery budżetowej - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie związku. OPZZ zauważa, że przy wysokiej inflacji oznacza to realny spadek wynagrodzeń.

OPZZ oczekuje, że Rada Ministrów zmieni swoją decyzję i podniesie wynagrodzenia o 12 proc., zgodnie ze stanowiskiem central związkowych z 19 maja 2021 r - czytamy w komunikacie OPZZ.

Więcej obowiązków, wynagrodzenia takie same

"Obecny poziom płac zmniejsza atrakcyjność pracy w sferze budżetowej, co prowadzi do erozji kadr w sektorze publicznym i hamuje rozwój państwa. Ostatnia podwyżka płac nie zrekompensowała pracownikom budżetówki wieloletniego zamrożenia ich wynagrodzeń" - napisano.

Jak podkreśla OPZZ, wbrew deklaracjom rządzących państwo "wciąż nie podniosło w sposób znaczący wynagrodzeń osób zatrudnionych w instytucjach publicznych i nie prezentuje się jako pracodawca, oferujący atrakcyjne miejsca pracy". Związkowcy podkreślają, że w wielu jednostkach budżetowych wysokość przeciętnej płacy jest niższa od średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Jesteśmy przekonani, że w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej - a zwłaszcza w okresie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 - Polska potrzebuje wysokiej jakości usług publicznych i zmotywowanych do pracy pracowników. Rządzący powinni dodatkowo uwzględnić sytuację na rynku pracy, w której firmy prywatne coraz częściej zatrudniają pracowników z sektora publicznego, oferując im wyższe płace. Dlatego niezbędne jest zagwarantowanie pracownikom sfery budżetowej godnych wynagrodzeń i ich coroczny wzrost. Jest to tym ważniejsze, że w ramach tzw. tarcz antykryzysowych nałożono na nich nowe obowiązki, ale nie zapewniono im wyższego wynagrodzenia" - czytamy.

"Będą narastały konflikty społeczne"

OPZZ podkreśla, że istnieje ścisła zależność pomiędzy oczekiwaną poprawą jakości funkcjonowania państwa i wzrostem wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.

"Przyjazne podatnikom urzędy i sądy, wysokiej jakości opieka zdrowotna i edukacja oraz bezpieczeństwo są niezbędne, aby Polska była państwem postępowym, innowacyjnym i konkurencyjnym. Nie da się osiągnąć tych celów bez zagwarantowania pracownikom sfery budżetowej godnych wynagrodzeń" - pisze OPZZ.

"Jako ci, którzy pierwsi wychwytują wszelkie oznaki niezadowolenia społecznego, przestrzegamy: bez wyższych płac w sferze budżetowej będą narastały konflikty społeczne. Państwo pozostanie słabe i niezdolne do realizacji potrzeb pracowników i pracodawców" - podsumowują związkowcy.

"Nie ma konstruktywnego uzasadnienia"

Stanowisko dotyczące zamrożenia pensji w budżetówce wydało także Forum Związków Zawodowych.

"Forum Związków Zawodowych nie znajduje konstruktywnego uzasadnienia dla propozycji strony rządowej, wedle której około 565 tysięcy pracownic i pracowników, zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej miałoby w 2022 nie otrzymać podwyżki" - czytamy w komunikacie.

FZZ zauważa, że obecnie rząd zmaga się z narastającym niezadowoleniem różnych pracowników sfery budżetowej - medyków, nauczycieli, pracowników oświaty, wymiaru sprawiedliwości, energetyków i górników węgla brunatnego, a także pracowników cywilnych poszczególnych służb.

"Urzędnik państwowy, wykonujący swoje obowiązki w sposób kompetentny, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje, trzymający na swoich barkach odpowiedzialność za jakość wykonywanych przez Państwo Polskie zadań nie powinien być traktowany jako koszt. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, w wymiarze zamierzeń, pokazuje właśnie takie oblicze - instytucji traktującej godność człowieka w sposób wybiórczy" - czytamy.

Zamrożenie

W projekcie budżetu rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 roku w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym. Ma to być sposobem na oszczędności w kasie państwa. Rada Ministrów przyjęła w założeniach, że nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przyspieszy do 6,2 proc. w tym roku i 6,4 proc. w przyszłym.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości