Berczyński wciąż z posadą w państwowej spółce lotniczej. O rezygnacji "nic nie wiadomo"

Z kraju

WZL-1Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 to jedna z wiodących firm europejskich branży lotniczej

Wacław Berczyński zrezygnował z przewodniczenia podkomisji smoleńskiej, ale nadal pozostaje jej członkiem. To jednak nie wszystko. Jest też przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi - jednej ze strategicznych państwowych firm, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak się powiedział tvn24bis.pl przedstawiciel PGZ, tej sprawie "nic nie wiadomo o zmianach".

Przypomnijmy, że w czwartek 20 kwietnia dr Wacław Berczyński zrezygnował z pełnienia funkcji Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.

Przyczyny rezygnacji

W piśmie do ministra Antoniego Macierewicza Wacław Berczyński napisał, że z powodów osobistych, "głównie rodzinnych i zdrowotnych", nie może przyjechać do Polski i prosi o zwolnienie z obowiązków przewodniczącego. Podziękował też za możliwość pracy nad wyjaśnianiem katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Berczyński pełnił funkcję przewodniczącego podkomisji smoleńskiej od lutego 2016 roku. Jak wynika z wypowiedzi Antoniego Macierewicza, mimo rezygnacji pozostanie nadal jej członkiem.

"(Berczyński - red.) oczywiście pozostaje członkiem tego zespołu, będzie nadal pracował z komisją i całą swoją wiedzę przekazywał do dyspozycji komisji, ale już funkcji - nazwijmy to - takich administracyjno-reprezentacyjnych ze względu na konieczność dłuższego pozostania w Stanach Zjednoczonych, właśnie ze względów rodzinnych i zdrowotnych (...) pełnić nie będzie mógł" - wyjaśnił w czwartek w Radiu Maryja i TV Trwam szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Łódzkie zakłady

Co ciekawe, Wacław Berczyński nadal pozostaje także przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Taka informacja widnieje na stronie firmy, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli łódzkiego zakładu, a także Polską Grupę Zbrojeniową, czy nadal pozostaje przewodniczącym, czy może złożył rezygnację również z tej funkcji.

Łukasz Prus, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej odpowiedział, że o tym, by we władzach WZL1 nastąpiły jakiekolwiek zmiany "nic mu nie wiadomo".

- Jeśli będą zmiany, to opublikujemy komunikat w tej sprawie - zapewnił przedstawiciel PGZ, dodając, ze jeśli nic się nie zmieni, to żadnego komunikatu nie należy się spodziewać.

Kim jest Berczyński

71-letni Berczyński jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, gdzie od 1969 roku pracował w katedrze mechaniki technicznej. Studiował też matematykę na Uniwersytecie Łódzkim. W 1978 roku obronił doktorat na podstawie pracy o metodzie elementów skończonych. W 2002 roku skończył interdyscyplinarne studia inżynierskie na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Na Politechnice Łódzkiej był współzałożycielem "Solidarności". W lutym 2013 roku wraz z trzema innymi osobami współpracującymi z parlamentarnym zespołem smoleńskim - Grzegorzem Szuladzińskim, Wiesławem Biniendą i Kazimierzem Nowaczykiem - otrzymał tytuł Człowieka Roku "Gazety Polskiej".

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: WZL-1