Belka bez ważnego stanowiska. "To już jest pozamiatane"

Z kraju

TOK FMBelka: nie zostanę szefem EBOR

Jeżeli chodzi o moją kandydaturę na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) to nic z niej nie wyjdzie. To już jest pozamiatane - powiedział w TOK FM prof. Marek Belka. Według niego szefem banku zostanie obecny prezes, Brytyjczyk Suma Chakrabarti. - Jak już duży kraj coś weźmie, to już nie odda - tłumaczył prezes NBP.

Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W marcu polski wiceminister finansów Leszek Skiba złożył, jako przedstawiciel Polski w Radzie Gubernatorów EBOR, podpis pod kandydaturą Belki, co oznaczało oficjalne zgłoszenie prezesa NBP.

"Pozamiatane"

Jego kontrkandydatem jest m.in., kierujący EBOiR od 2012 roku Suma Chakrabarti. Belka uważa, że wybór Brytyjczyka na kolejną kadencję jest niemal przesądzony.

- Jeżeli chodzi o moją kandydaturę na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju to nic z niej nie wyjdzie. To już jest pozamiatane - stwierdził gość "Poranka TOK FM". Jak dodał "jak już duży kraj coś weźmie, to już nie odda".

Nominowani kandydaci do 11 kwietnia 2016 roku muszą przedstawić w formie pisemnej swoją wizję banku. Do 10 maja 2016 r. Rada Gubernatorów przeprowadzi rozmowy z kandydatami. Wybór prezesa ma nastąpić 11 maja.

Czym jest EBOR?

EBOR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu w Centralnej i Wschodniej Europie po zakończeniu zimnej wojny. Udziałowcami EBOR są 64 państwa oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Poszczególne państwa są reprezentowane w banku poprzez Radę Gubernatorów, w których ich przedstawicielem jest minister finansów lub gospodarki. Bieżącym zarządzaniem bankiem zajmuje się Rada Dyrektorów EBOR. Przedstawicielami Polski w Radzie Dyrektorów byli kolejno: Jan Winiecki (od kwietnia 1991 do listopada 1993), Jan Krzysztof Bielecki (od grudnia 1993 do września 2003), Tadeusz Syryjczyk (od października 2003 do lutego 2007), Kazimierz Marcinkiewicz (od marca 2007 do maja 2008) oraz Krystyna Gawlikowska-Hueckel (od czerwca 2008 do sierpnia 2011). Obecnie funkcję tę sprawuje Zbigniew Hockuba. Dodatkowo w latach 2001-2004 wiceprezesem EBOR była Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz. Szydło: Belka naszym kandydatem na szefa EBOiR. Trwają zakulisowe rozmowy

Szydło: Belka naszym kandydatem na szefa EBOiR. Trwają zakulisowe rozmowyTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ