Zostawisz bagaż na dworcu? Szykuje się kara

Z kraju

Co wolno mieć w bagażu?tvn24
wideo 2/3

Za pozostawienie bagażu bez opieki poza miejscami do tego wydzielonymi na peronie lub dworcu Straż Ochrony Kolei będzie mogła nałożyć grzywny - wynika z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych. Dobiegają końca uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.

Przez zagrożenia

Jak informuje resort, projekt nowelizacji powstał w związku z pojawianiem się w ostatnim czasie nowych zagrożeń, "w tym związanych z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym polegającym na możliwości pozostawienia ukrytego w bagażu ładunku wybuchowego na obszarze kolejowym lub w pociągu". W uzasadnieniu do projektu zmiany rozporządzenia napisano, że rośnie liczba przypadków pozostawienia bagaży bez opieki na dworcach. W roku 2014 odnotowano 158 takich przypadków, rok później było ich 257. W roku 2016 takich przypadków zanotowano już 911.

Na lotnisku

Obecnie karę za pozostawienie bagażu bez opieki możemy dostać na lotnisku. Wszystko przez to, że jest on traktowany jako potencjalne zagrożenie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to grozi nam mandat w wysokości 500 złotych.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock