Handlowa wojna o pracowników. Wielka sieć zapowiada podwyżki wynagrodzeń

Z kraju

Polacy za cięciami pensji samorządowców. "Wyborców uderzyły rządowe premie" tvn243
wideo 2/4

Zarobki pracowników Tesco, czyli jednej z największych sieci handlowych w Polsce, od lipca wzrosną. To kolejna podwyżka wynagrodzeń w ostatnim czasie. W ciągu kilku ostatnich miesięcy pensje wzrosły także w Biedronce i Lidlu.

W marcu tego roku Tesco wprowadziło zmiany w wynagrodzeniach pracowników, podwyższając je o 100 złotych brutto. Teraz zatrudnionych czeka kolejna podwyżka.

Wyższe zarobki

"Od lipca płace pracowników sklepów ponownie wzrosną, średnio o 130 zł. W wyniku podwyżek minimalne wynagrodzenie dla osób z co najmniej trzymiesięcznym stażem wzrasta do 2600 zł brutto na pełny etat – to nieco ponad 10 procent więcej niż 12 miesięcy temu. Podwyżki otrzymają także pracownicy centrów dystrybucyjnych firmy" - poinformowali tvn24bis.pl przedstawiciele biura prasowego Tesco Polska. Obecnie w 400 sklepach, centrach dystrybucji i biurach sieci pracuje łącznie ok. 24 tys. osób. Jak wyjaśnia Tesco, pracownicy objęci są programem świadczeń pozapłacowych, w skład którego wchodzi m.in. stała 10 procentowa zniżka na zakupy, świąteczne karty podarunkowe czy dofinansowanie do zajęć sportowych i pakietów medycznych.

Trzeba dodać, że jednocześnie Tesco stopniowo likwiduje sklepy, które przynoszą straty. Pod koniec maja sieć poinformowała o planach zamknięcia trzech placówek: w Warszawie, Wrocławiu i Kaliszu.

Rywalizacja na pensje

Rywalizacja o pracowników między największymi sieciami handlowymi trwa od dłuższego czasu. Od stycznia tego roku wzrosły wynagrodzenia w Biedronce.

Sieć sklepów - w zależności od stażu pracy, lokalizacji i stanowiska - podniosła wynagrodzenia od 200 do 500 złotych brutto i była to kolejna podwyżka, bo wcześniejsza miała miejsce w kwietniu 2017 roku. Pensja sprzedawcy-kasjera z trzyletnim stażem pracy wzrosła wówczas z 2600 do 2750 złotych brutto.

Z kolei od marca tego roku pensje w swoich sklepach zdecydował się podnieść Lidl, który zatrudnia obecnie ponad 15 tys. pracowników, a na terenie kraju posiada ponad 600 sklepów. Pracownicy sklepów Lidl zarabiają obecnie od 2800 zł brutto do 3550 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 2 950 zł brutto do 3750 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3 150 zł brutto do 4050 zł brutto. Poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia. Pracownicy sieci sklepów Lidl mogą też liczyć na bezpłatną prywatną opiekę medyczną, bony czy wyprawki dla pierwszoklasistów.

W 2017 roku pensje wzrosły także w sieciach Carrefour i Kaufland.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock