Szydło: 500 plus przechodzi już do historii. Baby boom zaczyna być faktem

Z kraju


Baby boom zaczyna być w Polsce faktem; program Rodzina 500 plus przechodzi już do historii; ubóstwo wśród dzieci zmniejszyło się w naszym kraju o 94 proc. - powiedziała w Toruniu premier Beata Szydło, podczas konferencji w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założonej przez o. dr. Tadeusza Rydzyka. 1 kwietnia mija rok od wprowadzenia programu, za który - jak powiedziała premier - Polska dostała wiele wyróżnień międzynarodowych.

- Rodzina 500 plus to program rządu, który przechodzi już do historii. Dziś jest jego pierwsza rocznica, a ja ze spokojem mogę powiedzieć, że spełnia on swoje cele. Pierwszym było wsparcie finansowe dla rodzin. O 94 proc. zmniejszyło się ubóstwo wśród dzieci. To robi wrażenie. Druga sprawa to fakt, że rodzi się w Polsce coraz więcej dzieci, a baby boom zaczyna być faktem. To był nasz drugi cel - powiedziała premier Beata Szydło przed rozpoczęciem konferencji "Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założonej przez o. dr. Tadeusza Rydzyka.

Plus dla gospodarki

Szefowa rządu podkreśliła, że "to jest również program, który wspiera polską gospodarkę, gdyż ponad 17 mld, które zostały w poprzednim roku skierowane do rodzin, później w różny sposób w postaci danin i różne ich zaangażowanie trafiły na rynek, a tym samym do polskiej gospodarki". - To ogromne koło zamachowe. W tym roku jest to już ponad 20 mld zł. Firmy rodzinne to jest to, na co również chcemy stawiać, dlatego że nie jest to tylko biznes, tylko gospodarka, ale również wartości. Budowane na zasadach i wartościach stabilizują polską gospodarkę. Dzisiejsza konferencja, pokazanie, w jaki sposób można kreować rozwój gospodarczy, inwestować w rodzinę, poprzez działalność gospodarczą firm rodzinnych to kierunek, w którym chciałabym, żeby Polska podążała. Rozwój i rodzina łączą się nierozerwalnie. Inwestowanie w rodzinę i dzieci jest najlepszą inwestycją na przyszłość - mówiła premier.

Wyróżnienia dla Polski

- Rodzina była, jest i będzie symbolem polskiego rządu. Jest symbolem Polski. Nie boję się tego powiedzieć, dlatego że po kilkunastu miesiącach pracy naszego rządu otrzymaliśmy już tak wiele wyróżnień międzynarodowych, w różnych miejscach Polska jest przywoływana jako państwo, w którym rzeczywiście jest prowadzona polityka prorodzinna z prawdziwego zdarzenia - powiedziała premier Szydło. Zaznaczyła, że rodzina jest przyszłością Polski i "Europy, która przeżywa ogromny kryzys wartości, Europy, która nie potrafi sobie poradzić z kolejnymi wstrząsami i kryzysami, dlatego że wyrzekła się wartości, dlatego że Europą zaczęły rządzić partykularyzmy, ideologie politycznie umocowane w różnych środowiskach, które walczą z chrześcijaństwem, i rządzi pieniądz, który ma budować przede wszystkim prywatne zaplecze".

- My powiedzieliśmy, mieliśmy tę odwagę powiedzieć tutaj w Polsce, że nie takiej chcemy Europy i nie takiej chcemy Polski - dodała, że nie jest łatwo mierzyć się z tymi, którzy mówią "będziecie z nami w jednym klubie, jeżeli przyjmiecie nasze warunki". - Ale my już nie musimy walczyć o wejście do tego klubu, bo my w tym klubie jesteśmy i mamy takie same prawa i takie same obowiązki - podkreśliła. - I dzisiaj ja mogę powiedzieć: tak, my mamy wartości, których będziemy strzec. Jeżeli ktoś mówi do mnie "wy macie zasady, a my mamy pieniądze", to ja mówię: tak, ale zasady są ważniejsze - powiedziała premier. Inicjatorem konferencji w Toruniu są Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" oraz WSKSiM.

Premier Beata Szydło o programie Rodzina 500 plus. Zobacz materiał wideo:

Premier o 500 plus: jeśli wyborcy uznają program za godny, to oddadzą głos na PiSPolskie Radio

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Raporty: