Beata Szydło obiecuje: powołam Narodowe Forum Przedsiębiorców

Z kraju

tvn24Beata Szydło: powołam Narodowe Forum Przedsiębiorców

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała, że jeśli PiS wygra wybory parlamentarne, to powoła ona Narodowe Forum Przedsiębiorców, które będzie doradzać rządowi. W środę we Wrocławiu ogłosiła program PiS dla przedsiębiorców.

- Jeżeli Polacy nam zaufają i będziemy tworzyć rząd, wówczas powołam do życia Narodowe Forum Przedsiębiorców - nowoczesny think-tank, który będzie ciałem doradczym dla premiera polskiego rządu, ale będzie też miejscem dyskusji i debaty, ścierania się różnych koncepcji, w którym będą brali udział ludzie świata nauki i przedsiębiorcy - powiedziała Szydło.

Dobry klimat

Oceniła, że obecnie prawo nie pomaga przedsiębiorcom w prowadzeniu swoich firm, ale "wręcz komplikuje, utrudnia im życie". Mówiła, że mali i średni przedsiębiorcy oczekują od państwa stworzenia systemu, który pozwoli im na rozwijanie swojej działalności. Podkreśliła, że państwo musi budować dobry klimat dla polskich marek. - To jest obowiązek państwa (...) Dzisiaj politycy w Polsce muszą pamiętać o dwóch słowach - gospodarka i przedsiębiorczość. To jest to, co wyznacza przyszłość dla Polski, przyszłość dla Polaków - dodała. PiS chce czerpać z doświadczenia polskich przedsiębiorców i ich praktyki - mówiła Szydło. - Musimy stworzyć takie warunki, by małe firmy stawały się średnimi, a średnie dużymi, by konkurowały z tymi najlepszymi - dodała. Ogłosiła, że PiS ma program dla przedsiębiorców, jego współautorem jest poseł Paweł Szałamacha.

Co zmienić?

Szałamacha mówił o konieczności włączenia w proces decydowania o gospodarce osób, które "realnie wytwarzają rzeczy, produkują konkretne towary i usługi". Według niego powinien powstać instytucja, która tworzy strategię rozwoju gospodarczego z ich udziałem. Według polityka dotychczas "dostęp do ucha decydentów i premiera" mieli tylko finansiści. - To trzeba zmienić - przekonywał. Według Szałamachy należy pracować nad likwidacją barier, na które napotykają przedsiębiorcy w pierwszej fazie działalności - czyli m.in. "ściąganie należności z faktur, system podatkowy, który wymaga płatności podatku, mimo że przedsiębiorca nie uzyskał zapłaty za fakturę, bezwzględność aparatu skarbowego wobec takich sytuacji".

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: