Emocje na spotkaniu z wiceministrem w sprawie megalotniska. "Rujnujecie nam życie"

Z kraju

Trzy gminy wyznaczone pod CPKTVN24 BiS
wideo 2/7

Trzy gminy: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) i Wiskitki ( powiat żyrardowski) są wyznaczone na obszar inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmujący łącznie 66,2 kilometrów kwadratowych - poinformował w środę mieszkańców Baranowa pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild. Deklaracje wiceministra w sprawie planowanej inwestycji były przerywane wypowiedziami i okrzykami mieszkańców gminy.

Spotkanie wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda z mieszkańcami i wójtem gminy na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zorganizowano w środę o godzinie 18.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie.

W trakcie spotkania mieszkańcy zostali jako pierwsi poinformowani o tym, że teren inwestycji, wyznaczony przez doradcę technicznego obejmujący łącznie 66,2 km kwadratowych przeznaczonych pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, znajduje się na obszarze gmin: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) i Wiskitki (powiat żyrardowski). Obszar ten jest ograniczony od północy rzeką Pisią oraz miejscowością Szymanów. Od południa ogranicza go autostrada A2, a od zachodu - droga krajowa nr 50. - To jest maksymalny obszar, z którego zostaną wyodrębnione dwie lokalizacje. Jedyna zmiana, która następuje z państwa punktu funkcjonowania, to konieczność uzgadniania planów zagospodarowywania przestrzennego z pełnomocnikiem do spraw CPK - powiedział Wild.

Jak wyjaśnił, poza tym obszarem nie przewiduje się działań inwestycyjnych. - Z tego obszaru, w drodze konsultacji z państwem, wyodrębnione zostaną dwie lokalizacje. Myślę, że częściowo na siebie zachodzące. Dwie lokalizacje, na których będzie przeprowadzone postępowanie środowiskowe - wyjaśnił. Według Wilda wyznaczona lokalizacja zapewnia "doskonałe skomunikowanie lotniska z transportem drogowym i kolejowym przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na środowisko, w tym ograniczeniu hałasu na terenach gęsto zaludnionych".

Ceny nieruchomości

Wiceminister powiedział, że nieruchomości potrzebne pod budowę CPK nie będą wyceniane według wartości gruntów rolnych; zostanie wypłacona "godziwa cena", bądź będzie możliwość kontynuowania działalności rolniczej w nowej lokalizacji. - Cena gruntu, wiem, że jest dla państwa bardzo istotna. Wiem, że funkcjonuje obawa, że nieruchomości będą wyceniane według wartości gruntów rolnych. Tak nie będzie. Tutaj punktem wyjścia dla nas, mamy to również przewidziane w ustawie, punktem minimalnym są odszkodowania płacone przy budowie autostrad. Oznacza to, że możecie państwo uzyskać tylko więcej, niż ma to miejsce przy odszkodowaniach z tytułu budowy autostrad - powiedział. Jak dodał, odszkodowania z tytułu budowy autostrad w ostatnich czasach sięgały 35-40 zł za metr. - To jest pułap minimalny - dodał.

Emocje mieszkańców

Licznie przybyli mieszkańcy, często w emocjonalnych słowach, pytali wiceministra Wilda o swoją przyszłość, w związku z planowaną przez rząd budową CPK.

Dopytywali między innymi o wykup ziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, gwarancję pieniędzy na koncie, prowadzenie działalności rolniczej. Mówili, że będą zmuszeni do sprzedaży swoich nieruchomości. W trakcie spotkania mieszkańcy pytali na przykład o to, czy zostanie przeniesiony cmentarz wraz z kościołem. Zwrócili również uwagę na fakt, że ze względu na obowiązujący system podatkowy będą stratni na sprzedaży swoich nieruchomości. Jak tłumaczyli, sprzedając swój majątek, będą musieli odprowadzić podatek od tej transakcji, co w efekcie będzie oznaczało, że ich zysk pomniejszy się o ten podatek. Wiceminister powiedział, że nie może zmienić obowiązującego prawa podatkowego. Mieszkańcy pytali również o to, jak będzie przebiegała trasa kolejowa, jak rozłożone będą pasy startowe. Wypowiedzi wiceministra przerywane były wypowiedziami i okrzykami mieszkańców Baranowa. Mieli oni ze sobą transparenty z hasłami: "Stracimy źródło utrzymania", "Nie oddamy naszych ojcowizn", "Nie chcemy lotniska", "Rujnujecie nam życie".

O nowym lotnisku

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Port powstanie na około 3 tysiącach hektarów (30 km kwadratowych). Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 roku. Rada Gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum ws. CPK. Termin jego przeprowadzenia został wyznaczony na 17 czerwca.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP