TVN24 Biznes | Z kraju

500 złotych w jednym papierku. Rzadko je widujemy, teraz trafią do bankomatów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Pięćset plus w jednym papierku (materiał z 2017 roku)
Pięćset plus w jednym papierku (materiał z 2017 roku)tvn24
wideo 2/3
tvn24Pięćset plus w jednym papierku

Wprowadzone trzy lata temu do obiegu banknoty o nominale 500 złotych będą dostępne w wybranych bankomatach - informuje we wtorkowym komunikacie Narodowy Bank Polski.

Jak wyjaśnia w informacji prasowej NBP, banknoty o nominale 500 zł "ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców".

Bank centralny przypomina, że można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce. Obecnie (stan na 29 czerwca 2020 roku) w obiegu znajduje się 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych.

Banknoty o nominale 500 zostały udostępnione w kilkunastu bankomatach sieci Euronet w Polsce.

- Z końcem czerwca 2020 roku banknoty o najwyższym nominale 500 złotych są dostępne w kilkunastu bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet Polska na terenie całego kraju. Dostępność nominału w wybranych urządzeniach będzie rotacyjna. W przypadku dużego zapotrzebowania klientów na wypłatę gotówki w najwyższym nominalne, będzie możliwość zwiększenia liczby urządzeń z banknotami o nominale 500 złotych - poinformowała TVN24 Biznes Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Jak dodała nominał będzie wypłacany przez urządzenie jedynie w przypadku transakcji na kwotę wyższą niż 500 zł. - Przykładowo, podczas jednorazowej wypłaty 1000 zł, transakcja zostanie zrealizowana banknotem o nominale 500 PLN i banknotami o niższych nominałach - zaznaczyła Miziołek.

Wcześniej banknoty o nominale 500 zł były dostępne w kasach banków i Poczty Polskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Lepsze zabezpieczenia

Banknoty o nominale 500 zł zostały wprowadzone do obiegu 10 lutego 2017 roku. Należą do serii banknotów powszechnego obiegu "Władcy polscy" - obok banknotów: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł. Na "pięćsetce" widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego.

Głównym powodem wprowadzenia nowego nominału przez NBP było obniżenie kosztów emisji i sprawniejsza zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez polski bank centralny.

Banknot o nominale 500 zł ma wymiary 150 x 75 mm i jest o 4 procent większy od "dwusetki", co ułatwia osobom niewidzącym i słabo widzącym jego szybkie rozpoznanie.

W nowym pieniądzu zastosowano też zaawansowane technologicznie zabezpieczenie najwyższej klasy, czyli m.in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), czy znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z napisem: 500 zł.

Limity w bankomatach

Na początku czerwca informowaliśmy o tym, że limit jednorazowej transakcji w bankomatach wprowadziła sieć Euronet. W ślad za nią poszła sieć Planet Cash. Za jednym razem z bankomatów obu operatorów można wyciągnąć tysiąc złotych.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: nbp.pl

Pozostałe wiadomości