Z kraju

NBP pokazał nowy banknot. Tematyka jasnogórska

Z kraju

Tematyka jasnogórska na nowym banknocieNBP
wideo 2/5

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot kolekcjonerski upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jego wartość nominalna wynosi 20 złotych.

To dziewiąty banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP. Jak czytamy w komunikacie, na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradzione w 1909 roku).

Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso.

Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy "Cudownego Obrazu". Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji. Na odwrotnej stronie banknotu widzimy rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku, przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej - iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy Obrazu i znak wodny - herb paulinów. Jednocześnie przypomniano, że tematyka jasnogórska była obecna także na pierwszym banknocie kolekcjonerskim, który został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 roku. Upamiętniał Jana Pawła II.

Jak poinformowano, banknot, zaprojektowany przez Justynę Kopecką, wyemitowano w nakładzie do 55 tysięcy sztuk i można go kupić w cenie 60 złotych w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Wyłączne prawo

Należy pamiętać, że Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez bank centralny, w tym także kolekcjonerskie, są zatem prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Można zatem nimi płacić w sklepie.

Jak czytamy w komunikacie, kolejna emisja zaplanowana jest na 28 sierpnia. Wówczas do obiegu trafi moneta kolekcjonerska upamiętniająca 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.

Awers nowego banknotuNBP
Rewers banknotu kolekcjonerskiegoNBP

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP