TVN24 Biznes | Z kraju

Piłsudski i obraz Kossaka na banknocie. Już niedługo trafi do obiegu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

W planie jest emisja banknotu upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku. Jego nominał to 20 złotych - dowiadujemy się z zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego. Data wprowadzenia do obiegu to 11 sierpnia tego roku.

Wzór banknotu ustalono w układzie pionowym. Na stronie przedniej u góry z lewej strony widnieje liczba 20 w kolorze złotym z widocznym w zależności od kąta patrzenia powtarzającym się rokiem 1920, również w postaci wytłoczenia. Pod liczbą wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W prawym górnym rogu napis Niepodległość.

Z prawej strony w dolnej części portret Józefa Piłsudskiego z szablą, w kolorach brązowym i zielonym częściowo na tle płaszczyzny w kolorach niebieskim, fioletowym i czerwonym wypełnionej powtarzającymi się konturami roku 1920, wizerunkami samolotów i orłów. U dołu z lewej strony zarys panoramy Warszawy w kolorze granatowym - inspirowany obrazem Kazimierza Mańkowskiego "Rok 1920".

Kossak na odwrocie

Na odwrotnej stronie banknotu wizerunek Medalu Pamiątkowego Za Wojnę 1918-1921. W tle napisów i medalu stylizowana biało-czerwona flaga Polski. Od lewej strony ku górze wieniec z liści wawrzynu w kolorach niebieskim, fioletowym i szarym, na jego tle z lewej strony wizerunek samolotu w kolorach szarym i fioletowym.

W dolnej części stylizowany fragment obrazu Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą" w kolorze brązowym. Poniżej z lewej strony odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego napis: "niepodległa".

Banknot kolekcjonerski upamiętniający Bitwę Warszawskąnbp.pl

Wielkość emisji banknotu ma wynieść do 60 tys. sztuk.

Warto podkreślić, że wszystkimi znakami (środkami) pieniężnymi wyprodukowanymi przez NBP, w tym kolekcjonerskimi banknotami, można normalnie płacić, choć ich wartość kolekcjonerska jest oczywiście znacznie wyższa niż nominalna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nbp.pl

Pozostałe wiadomości