Zwolnienia grupowe w polskim banku. Podano, ile osób może stracić pracę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o stopach procentowychNBP
wideo 2/7
NBPAdam Glapiński o stopach procentowych

Bank Pocztowy zapowiedział przeprowadzenie zwolnień grupowych, które mają dotyczyć nie więcej niż 235 osób. Zarząd firmy podkreślił, że "w obecnej sytuacji makroekonomicznej restrukturyzacja zatrudnienia jest działaniem niezbędnym, od którego zależy przywrócenie operacyjnej rentowności banku".

Zwolnienia grupowe mają być przeprowadzone w okresie od maja 2021 roku do 30 września. Zgodnie z zapowiedziami proces ma objąć zarówno pracowników centrali Banku Pocztowego, jak i sieci dystrybucji.

"Dzisiaj, zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, stosowne zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia trafi do organizacji związkowych w celu konsultacji społecznych" – poinformowano w czwartkowym komunikacie.

Rozmowy na temat zwolnień będą prowadzone przez wymagany przepisami okres 20 dni i zakończą się w maju tego roku. O mającej rozpocząć się w maju redukcji zatrudnienia zostaną także powiadomione Powiatowe Urzędy Pracy.

Przyczyny zwolnień

Zarząd Banku Pocztowego poinformował, że "przyczyną planowanych zwolnień grupowych jest pogorszenie wyników finansowych banku, a także prognoza dalszych potencjalnych strat".

"W związku z wysoką niepewnością makroekonomiczną, w obliczu pandemii COVID-19 i związaną z nią zmniejszoną sprzedażą, niskimi stopami procentowymi, gorsze wyniki finansowe mogą utrzymać się w kolejnych okresach. Okoliczności te sprawiają, że w opinii Zarządu Banku Pocztowego restrukturyzacja zatrudnienia staje się niezbędnym działaniem wymaganym dla przywrócenia trwałej operacyjnej rentowności banku" – wyjaśniono.

Jak dodano, zapowiedziane zwolnienia grupowe wpisują się w działania naprawcze z obszaru rentowności przewidziane w niedawno wdrożonym Planie Naprawy Banku Pocztowego.

W opinii Zarządu proces zwolnienia grupowego to również pochodna zmian w sektorze bankowym – przyspieszonej przez pandemię cyfryzacji oraz odwrotu klientów od placówek stacjonarnych na rzecz bankowości online – które wymuszają na bankach reorganizację.

Inne banki

W ubiegłym miesiącu rozpoczął się proces zwolnień grupowym w Banku Pekao. Pracę ma stracić maksymalnie 1110 pracowników, a zmiana warunków zatrudnienia ma dotyczyć nie więcej niż 1250 osób.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że BNP Paribas Bank Polska zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczące zasad przeprowadzenia zwolnień grupowych. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie banku, redukcja zatrudnienia miała się rozpocząć 1 stycznia 2021 roku i potrwa do 31 grudnia 2023 roku. Ma objąć nie więcej niż 800 pracowników.

W październiku wdrażanie planu oszczędnościowego zapowiedziały władze Grupy Santander. Redukcja zatrudnienia ma przynieść 1 miliard euro oszczędności. Santander Bank Polska zamierza do końca 2022 roku zwolnić do 2 tys. osób, czyli około 19 procent wszystkich zatrudnionych w banku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock