Powstanie siódmy największy bank w Polsce

Z kraju

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez bankiTVN24 BiS
wideo 2/5

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium. "Tym samym spełniony został drugi warunek niezbędny do zmiany właścicielskiej" - wskazali przedstawiciele Banku Millennium we wtorkowym komunikacie.

Wcześniej, bo 3 stycznia br. zgodę na przejęcie wyraził Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Bank Millennium przejmie Euro Bank

"Otrzymanie zgody KNF otwiera przed nami drogę do finalizacji transakcji kupna Euro Banku, a w kolejnych etapach do fuzji prawnej i operacyjnej, planowanych na drugą połowę roku" - powiedział, cytowany w komunikacie, Joao Bras Jorge, Prezes Zarządu Banku Millennium.

"Po połączeniu, Bank Millennium stanie się jeszcze większym i bardziej konkurencyjnym bankiem na rynku, zajmującym wyraźne siódme miejsce pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów oraz wzmocni swoją pozycję w obszarze kredytów konsumenckich" - dodał. Przedmiotem transakcji jest nabycie przez Bank Millennium około 99,79 procent akcji Euro Banku za cenę referencyjną wynoszącą 1,8 miliarda złotych. Umowę w tej sprawie podpisano 5 listopada ubiegłego roku. Ostateczna cena nabycia zostanie skorygowana o zmianę wartości księgowej Euro Banku na dzień zamknięcia transakcji.

Po transakcji Bank Millennium zyska 1,4 miliona nowych klientów.

Największe banki

Zdecydowanie największym bankiem w Polsce jest PKO Bank Polski, który na koniec 2018 roku zgromadził aktywa w wysokości 300 miliardów 413 milionów złotych. Jest to niezmienny lider pod tym względem.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 184 miliardów 347 milionów złotych. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Santander Bank Polska, który zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 183 miliardy 38 milionów złotych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock