TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy rekord na polskim rynku sztuki. Praca Abakanowicz sprzedana za 13,6 miliona złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, Polswiss Art
Dzieło "Bambini" Magdaleny Abakanowicz sprzedane za rekordową kwotę
Dzieło "Bambini" Magdaleny Abakanowicz sprzedane za rekordową kwotę Dom Aukcyjny Polswiss Art
wideo 2/4
Dom Aukcyjny Polswiss ArtDzieło "Bambini" Magdaleny Abakanowicz sprzedane za rekordową kwotę

"Bambini" Magdaleny Abakanowicz zostały sprzedane za 13,6 miliona złotych. Cena za 83 rzeźby przedstawiające sylwetki dziecięce to nowy rekord na rynku dzieł sztuki w Polsce. Jest to też najdrożej sprzedana praca Magdaleny Abakanowicz na świecie.

- Magdalena Abakanowicz pobiła swój własny rekord kolejnym rekordem! Praca licytowana była z 9 mln zł aż do 11 mln 300 tys. zł, co wraz z opłatami aukcyjnymi daje rekordową kwotę 13 617 361 zł – poinformowała PAP Marta Rydzyńska, reprezentująca Dom Aukcyjny Polswiss Art.

"Bambini" Magdaleny Abakanowicz wystawiane na całym świecie

"Bambini" to pierwsza praca Abakanowicz, której artystka nadała niespotykaną skalę. Powstała na przełomie 1998 i 1999 roku i była wówczas najliczniejszym spośród jej bezgłowych "tłumów" - cyklu ikonicznego dla światowej sztuki współczesnej.

Praca powstała dla Palais-Royal Garden w Paryżu, ale po raz pierwszy była eksponowana na słynnej wystawie "Abakanowicz on the Roof" na dachu Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku.

"Bambini" Magdaleny Abakanowicz Dom Aukcyjny Polswiss Art

Praca była wielokrotnie wystawiana – w Berlinie, Paryżu, Warszawie (Opera Narodowa i Zamek Królewski), Nowym Jorku w Metropolitan Museum of Art oraz Marlborough Gallery, w Poznaniu, niemieckim Bad Homburg, Madrycie, Dusseldorfie, Mediolanie, w muzeum w Orońsku, ponownie w nowojorskim Marlborough Gallery, we Wrocławiu, we włoskim Chianti i w Timisoarze w Rumunii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Tłumy" Magdaleny Abakanowicz

"Bambini" to monumentalna praca przedstawiająca jako jedna z naprawdę nielicznych, w wielkim dorobku Abakanowicz - postaci dziecięce. Grupa 83 postaci dziecięcych stanowi spójną całość, figury nigdy nie uległy rozproszeniu. Grupa "Bambini" należy do największych wielopostaciowych zespołów jakie Abakanowicz kiedykolwiek wykonała.

Jak czytamy w opisie obiektu - jest jedną z najliczniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w twórczości artystki grup rzeźbiarskich. Jest monumentalną, poruszającą refleksją nad egzystencją i kondycją współczesnego człowieka. "Przedstawiająca, nie bez powodu właśnie postaci dziecięce, jest opowieścią o tym jak rodząc się w społeczności i będąc jej częścią jesteśmy już od początku zindywidualizowani i określeni. Z perspektywy tacy sami, a jednak tak bardzo różni. Jeden ze współczesnych krytyków sztuki powiedział, że żaden artysta XX w. oprócz Abakanowicz nie zrealizował tłumu ludzi, którzy równocześnie są bierni i natarczywi. Bambini stoją , ale są natarczywi. Mają wymiar powszechny, ale też bardzo osobisty".

W połowie lat 70. Magdalena Abakanowicz zaczęła tworzyć pierwsze cykle rzeźb figuratywnych: "Postacie siedzące" (1974-1984) i "Plecy" (1976-1980). Była już wówczas artystką rozpoznawalną i wysoko cenioną w międzynarodowym środowisku artystycznym.

Tajemnicze, abstrakcyjne Abakany przyniosły Magdalenie Abakanowicz prestiżowe nagrody i otworzyły dla niej świat. Kolejnym cyklem, który wpisał ją na zawsze w rangę artystów światowej skali były właśnie "tłumy". "Te tłumy stoją w muzeach i publicznych kolekcjach wielu krajów. Z płótna, brązu, żeliwa, betonu. Stanowią znak trwającej obawy. Są konfrontacją z ilością i ze sobą samym. Są zaklęciem istniejącego tłumu, w który wprowadzam swój – nieruchomy"– pisała w 2002 r. Magdalena Abakanowicz.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, Polswiss Art

Źródło zdjęcia głównego: Dom Aukcyjny Polswiss Art

Pozostałe wiadomości