Szybki transfer z ministerstwa. Nowy szef zbrojeniowego giganta

Z kraju

Wiceminister Słowik o opłatach za parkowanie w miastachTVN24 BiS
wideo 2/2

Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju informował o złożeniu przez Słowika rezygnacji z funkcji wiceministra w tym resorcie.

"W czwartek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z Witoldem Słowikiem, który od 21 września będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W spotkaniu uczestniczył także dotychczasowy prezes Jakub Skiba, który złożył rezygnację z przyczyn osobistych" - poinformowało MON w komunikacie. Dodano, że szef MON przypomniał, iż "PGZ ma być liderem nadzorującym i koordynującym wszystkie projekty, zaś spółki PGZ powinny tworzyć grupy domenowe wyspecjalizowane w produkcji dla danego rodzaju wojsk" . Minister podkreślił, że polski przemysł obronny jest kołem napędowym polskiej gospodarki - daje miejsca pracy Polakom i musi dostarczać też polskiemu wojsku nowoczesny sprzęt. Odchodzący prezes PGZ Jakub Skiba w przekazanym mediom oświadczeniu napisał m.in., że podczas swej prezesury zainicjował działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGZ i dalszej konsolidacji sektora zbrojeniowego. "Podjąłem się m.in. spraw związanych z niezbędnymi zmianami własnościowymi i reorganizacją organów zarządczych w podmiotach należących do Grupy. W czasie mojej kadencji został podpisany największy kontrakt zbrojeniowy w historii wolnej Polski, na dostawę systemu rakiet Patriot w ramach programu Wisła. Zawiera on także komponent offsetu dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Z nadzieją patrzę na perspektywę udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w programie Narew oraz w innych ambitnych projektach, które mają zapewnić nowoczesne uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych" - napisał.

Rezygnacja

Wcześniej w czwartek Witold Słowik złożył dymisję ze stanowiska wiceministra inwestycji i rozwoju.

"Została ona przyjęta, a dokument przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki z dniem 20 września 2018 r. przyjął dymisję Witolda Słowika z pełnionej funkcji" - wyjaśnił dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Stanisław Krakowski.

Witold Słowik został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju 18 stycznia 2018 r. Wcześniej, od 26 listopada 2015 r., pełnił funkcję wiceministra rozwoju.

Fundusze unijne i PPP

W resorcie był odpowiedzialny za dystrybucję środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wdrażanie instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF), wdrażanie instrumentów Planu Junckera oraz rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w latach 2013- 2015 sprawował funkcję pełnomocnika Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. ds. budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego województwa podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce – projektu współfinansowanego ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Wcześniej, jako ekspert Departamentu Kontrolingu Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiadał za kontrolę wydatków administracyjno-logistycznych banku. Od września 2006 r. do października 2011 r. był prezesem zarządu Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat" S.A. w Warszawie.

W latach 2002-2006, jako dyrektor Biura Strategii Rozwoju i Integracji Europejskiej (późniejszego Biura Funduszy Europejskich) w Urzędzie m.st. Warszawy, koordynował prace związane z pozyskaniem dla Warszawy łącznie przeszło 2 miliardów zł z funduszy unijnych.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Managerów oraz podyplomowych studiów w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W 2018 r. ukończył Program ARGO Top Public Executive - zagraniczny program kształcenia dla kadry zarządzającej w administracji publicznej organizowany przez IESE Business School oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

O PGZ

PGZ została utworzona w 2013 r. w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Jak czytamy na stronie grupy, skupia ona ponad 60 spółek, w których pracuje 17,5 tys. osób. Łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 4,5 mld zł.

W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Autor: //dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju