Wielka awaria systemu w ZUS-ie. "Nie można wysłać deklaracji"

Z kraju

ShutterstockProgram Płatnik umożliwia płatnikom składek tworzenie, weryfikację i wysyłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Od 5 lipca b.r. mogą wystąpić problemy z aktualizacją programu i danych w programie Płatnik - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Problemy zablokowały możliwości wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych, a to dziś mija ważny termin.

O problemie poinformował nas na Kontakt 24 internauta Tomasz." Portal ZUS-u został zablokowany do składania deklaracji elektronicznie. Nie można wysyłać deklaracji, a terminy gonią" - napisał.

Dodał, że system ZUS może być wyłączony na 2-3 dni. "Klauzule opóźnienia nałożyli tylko na deklaracje samorządowe (termin do 5 czerwca), natomiast nic innego nie można wysłać, pozostają deklaracje zgłoszeniowe itp" - informuje Tomasz.

Program Płatnik

ZUS wydał komunikat, w którym stwierdza, że od dzisiaj, 5 lipca, "mogą wystąpić problemy z aktualizacją programu i danych w programie Płatnik, co skutkuje brakiem możliwości wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych".

Tymczasem to właśnie dziś mija ustawowy termin obowiązujący na przekazywanie dokumentów rozliczeniowych dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Urząd poinformował, że przekazanie dokumentów za czerwiec 2016 roku za pośrednictwem programu Płatnik w ciągu dwóch, trzech dni po 5 lipca 2016 roku nie spowoduje konsekwencji wynikających ze złożenia dokumentów po terminie. ZUS zaznacza przy tym, że trzeba terminowo opłacić składki za czerwiec.

"Informacja o przywróceniu poprawnego działania programu Płatnik zostanie opublikowana niezwłocznie po usunięciu problemu. Przepraszamy za niedogodności" - czytamy w komunikacie urzędu.

Program Płatnik umożliwia płatnikom składek tworzenie, weryfikację i wysyłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Program jest bezpłatny.

Dziurawe kieszenie ZUS:

Dziurawe kieszenie ZUSTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock