"Błąd zegara" w kasach fiskalnych. Kłopoty z zakupami w całej Polsce

Z kraju

Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/2

Awaria kas fiskalnych dotknęła w Nowy Rok wielu polskich przedsiębiorców. "W drukarkach Delio wystąpił błąd zegara blokujący możliwość wystawienia paragonów z właściwą datą" - poinformowała firma Novitus produkująca kasy.

"Błąd został już zlokalizowany i określono sposób jego naprawy. Niestety niemożliwe jest dokonanie naprawy u Klienta i konieczna jest interwencja serwisu producenta" - czytamy w komunikacie producenta.

Duża liczba urządzeń

Producent wyjaśnia przy tym, że "ze względu na dużą liczbę urządzeń, prawdopodobnie dojdzie do kolejkowania zleceń, dlatego trudno wskazać precyzyjny termin wykonania każdej naprawy".

"W ciągu 25 lat historii Novitus wprowadziliśmy na rynek ponad milion urządzeń fiskalnych i jest to pierwsza tego typu awaria. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości problemu, jest nam bardzo przykro" - napisano w oświadczeniu.

O problemach z kasami w ostatnich dniach informowały sklepy, restauracje, kina - w tym m.in. Multikino czy sklep klubu sportowego Legia Warszawa.

Naprawa

Jak informuje firma, uruchomiona została specjalna akcja serwisowa, a oddziały serwisowe "w całej Polsce pracują bez przerwy nad usuwaniem usterek i maksymalnym przyspieszeniem wszystkich napraw".

"Drukarki z usterką należy dostarczyć do Partnera Novitus opiekującego się urządzeniem, który zajmie się obsługą naprawy" - czytamy w komunikacie.

Producent bierze na siebie koszt usunięcia usterki i naprawy kas.

Jak pisze na swojej stronie firma, kasy Novitus to "najczęściej wybierane urządzenia fiskalne w Polsce". Jest ich obecnie na terenie kraju ponad 720 tys. W sumie takich urządzeń jest w Polsce ponad 2 mln 200 tys.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock